Ostrovy Zlarin a Prvić - skryté šperky súostrovia Šibeniku

Ostrovy Zlarin a Prvić - skryté šperky súostrovia Šibeniku

23.11.2018.


Plánujete navštíviť staré chorvátske mesto Šibenik, alebo strávite dovolenku na jednom z miest Šibenickej riviéry a premýšľate o tom, čo navštíviť? Chceli by ste stráviť dovolenku bez áut, smogu, hluku a veľa ľudí? Máme pre Vás návrh! Aj keď sú menej známe a menej navštevované ako ostrovy na južnom Jadrane alebo napríklad v Kvarne, ostrovy Šibeniku majú svoje vlastné kúzlo. Ostrovy Zlarin a Prvić, jeden z ostrovov, ktoré tvoria súostrovie Šibeniku, sú najbližšie k pevnine. Oba ostrovy sú pomerne malé a môžu sa ľahko chodiť. Tu nie je prevádzka, pretože autá sú zakázané. Ideálne destinácie pre jednodňové výlety z Vodice, Tribunj, Šibeniku, Brodarice, Grebaštica, Primošten alebo Rogoznica, alebo z jedného z miest na riviére Šibeniku. Okrem denných výletov sú tieto ostrovy ideálnym miestom pre tých, ktorí chcú stráviť dovolenku v pokoji a pokojnom prostredí obklopenom čistou prírodou a čistým morom. Loď Tijat, ktorá je v prístave Šibenik, vás zavedie na tieto ostrovy. Keď Tijat opustí prístav Šibenik na ceste do Zlarinu, prechádza pozdĺž impozantnej pevnosti, ktorá vyzerá ako plávajúce na vode, pevnosť sv. Mikuláša. Pevnosť sv. Mikuláša, benátska pevnosť postavená v polovici 16. storočia pri vchode do kanála Sv. Ante, úzky pobrežný priechod vedúci do Šibeniku. Vzhľadom na svoj veľkolepý a obranný význam v histórii je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zlarin

Osada Zlarina na ostrove Zlarin je prvou stanicou, na ktorej Tijat prichádza po Šibeniku. Toto osídlenie je tiež jediným osídlením na ostrove. Akonáhle budete stáť na ostrove, budete mať pocit, ako by ste vstúpili do úplne nového, bezstarostného sveta. Miesto je obklopené vysokými cyprusmi a borovicami, takže môžete ľahko nájsť občerstvenie uprostred leta. Popri výkriku ľudí, ktorí sa potulujú po prístave, buď privítať alebo sprevádzať svojich susedov na trajekte, zazvonenie zvonov z kostolov a štekajúcich psov, nič nemôže brániť tomuto idylickému ostrovnému pokoju. Ani tu nebudete počuť zvuky auta, pretože prístup na autá na tomto ostrove nie je povolený. Celý ostrov je pokrytý hustou zelenou stredomorskou vegetáciou a je správne nazývaný "Zelený ostrov". Má množstvo ciest na prechádzku alebo cyklovanie a objavovanie interiéru ostrova alebo početných skrytých zátok a pláží.

Zlarin má niekoľko atrakcií. Prvým, ktorý je zaznamenaný hneď po príchode na ostrov, je farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. V jeho interiéri sa nachádzajú pamiatky sv. Fortunate, ochránca ostrova Zlarin. Vo vnútri tohto miesta je veža s hodinami Leroj.
Pre mnohých je ostrov známy svojimi koralmi. Obyvatelia Zlarina boli dobre známi pre výrobu koralových šperkov z 15. storočia, keď predávali väčšinu svojich výrobkov Taliansku. Hoci táto aktivita na ostrove značne klesla, dnes si môžete kúpiť šperky z koralov na Zlaríne.

Ubytovanie na ostrove Zlarin je ponúkané výhradne v apartmánoch a rekreačných domoch ako súčasť súkromného rodinného ubytovania a je najlepším spôsobom, ako poznať hostiteľa a bohatú ostrovnú tradíciu a spôsob života.

Môžete pokračovať vo výlete loďou Tijat. V letných mesiacoch navštevuje Tijat ostrov Zlarin niekoľkokrát denne. Má niekoľkokrát denne cestu zo Šibeniku cez Zlarin a Prvić do Vodice, takže v jeden deň môžete navštíviť oba ostrovy. Ďalší prístav po Zlarine je jedno z dvoch obývaných miest na ostrove Prvić, Prvić Luka. Prvić Luka sa nachádza na juhovýchode ostrova, zatiaľ čo druhá osada na ostrove Šepurine sa nachádza na západnej strane.

Prvić

Ostrov Prvić sa prvýkrát spomína v stredoveku v diele Juraja Šižgorića "Na ubytovanie Ilirija a mesta Šibenik", keď ostrov slúžil ako prístrešok šľibinských šľachtických rodín, ktoré sa schovávali pred morom na Prvićovi. Dnes ostrov (vrátane obcí) má okolo 400 obyvateľov.

Prvić

Ostrov Prvic je malý ostrov s rozlohou iba 2,4 km2. Aj keď je malý, ostrov je plný atrakcií (prírodných a kultúrnych). Po prvé, tento ostrov sa tiež nazýva ostrov Faust. Známy chorvátsky vedec a historik Faust Vrančić, ktorý sa narodil v Šibeniku, strávil svoje detstvo na ostrove. V obci Šepurine vlastnila rodina barokový kaštieľ. Hoci zomrel v Benátkach, chcel byť pochovaný na ostrove Prvic. Faust bol pochovaný v kostole Panny Márie v Prviči Luke. V 19. storočí pri hľadaní pokladov do kostola vnikli neznámi páchatelia. Zistili len vynálezcov a rozprestierali ich po celom ostrove Prvić. Dnes je v blízkosti kostola pamätné centrum Faust Vrančić. Prostredníctvom Pamätného centra sa môžete dozvedieť o živote a práci slávneho vedca. Pamätné centrum má aj vzdelávacie hry pre deti.

Prvić

Koncom augusta alebo začiatkom septembra sa každoročne koná Burtiž, regatta so starými tradičnými loďami. Existuje množstvo tras pre cykloturistiku, beh alebo rekreáciu. Tieto chodníky vedú vedľa nádherných výhľadov s výhľadom na ostatné ostrovy súostrovia Šibenik. Obe Prvić Luka a Šepurine vás zaujmú svojim prvým šarmom a starými kamennými domami a uličkami, ktoré sú intenzívne obnovené. Okrem toho je tu niekoľko pekných kamienkových pláží, ktoré ani v letnej sezóne nie sú plné, takže budete môcť tráviť pokojný pobyt tu s voňavými stredomorskými rastlinami.

Prvić

V Prviči je iba jeden hotel, presnejšie v Prviči Luke. Vzhľadom na to, že je to jediné, väčšina ubytovaní na ostrove patrí do súkromného rodinného ubytovania. Vyhľadať súkromné ​​ubytovanie na ostrove Prvic a stráviť pokojnú a príjemnú rodinnú dovolenku, víkend alebo popoludnie, určite sa vrátite!

Prvić

Tagy: Prvić, Zlarin, súostrovie Šibenik

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku