Chorvátske hory - Klek, hora spiaceho obra

Chorvátske hory - Klek, hora spiaceho obra

Jazda na diaľnici A1 (Záhreb - Split) od smeru Záhrebu smerom na Jadranské more určite upúta vaša pozornosť jedna konkrétna hora. Niekde po Bosiljeve, v blízkosti Ogulina, jeho charakteristická forma nebude schopná prejsť bez povšimnutia. Pri vstupe do Ogulinu sa čoraz viac prejavuje úchvatnosť Klek. Východiskom pre turistické chodníky je vstup do Ogulinu, ktorý vás nasmeruje na horu. Existuje niekoľko značených horských chodníkov, kratších a dlhších. Vybrali sme si najnavštevovanejšiu horskú cestu známu ako naučná stezka. Začiatok tejto cesty začína v obci Bjelsko, presnejšie v domácnosti skautov.

Klek

V celom turistickom chodníku sa nachádzajú informačné tabule o biodiverzite a zaujímavé informácie a legendy v chorvátčine a angličtine o Klek. Neďaleko príchodu do horolezeckého domova v Kleku vás jeden z nápisov upozorní - "Vitajte v ríši Klekových čarodejníkov".

Mnohé legendy a mýty sa spájajú s Klekom. Už v 17. storočí Ivan Valvazor, historik a cestovateľ, napísal legendu o tom, ako bola vytvorená hora Klek. V tých dávnych dobách, kedy na Zemi žili bohovia a obri, došlo medzi nimi k hádke. Dôvodom je, že bohovia vzali všetko pre seba všetko pre seba a pili a nechali obrov hlad. Jeden z obrov, ktorý sa volal Klek, sa vzbúril a bojoval s bohom Volos. Boh Volos ho potrestal, pretože sa odvážil vzbúriť a obrátil ho so svojim magickým mečom na kameň. V ťažkých momentoch premeny na kameň a nádhernú horu Klek sľúbil, že jedného dňa sa prebudí a pomstne. Počas búrlivých dní prichádzajú čarodejnice do Kleka, ktorí sa snažia prebudiť spiaceho obra. Skutočne, keď sa pozriete na Kleka z diaľky, uvidíte obrys obrie ležiaceho na chrbte, jeho hlavu je vrchol vrchu Klek a nohy spiaceho obra sú dva útesy na vrchole Klečice.

Klek

Po prechode horskej chaty, ktorá je presne 1000 m nad morom, vedie cesta smerom k vrcholu Klek (1173 m). Táto časť je pomerne strmšia v porovnaní s časťou turistickej trasy a je čiastočne zabezpečená lanom. Z vrcholu je nádherný výhľad na Bjelolasiku, Risnjak a celú oblasť Ogulin.

Je zaujímavé spomenúť, že Klek je na vlajke Chorvátskej horolezeckej asociácie jedným zo symbolov.

Klesající z Kleku, je naozaj škoda, že aspoň na chvíľu nezabudnite navštíviť krásne mesto Ogulin. Podľa dostupných údajov bol Ogulin vytvorený koncom 15. storočia, keď frankofónna šľachtická rodina postavila pevnosť Frankopan. Dnes je tento hrad používaný ako múzeum.

Ogulin

V blízkosti hradu je rieka Dobra priepasť pod názvom Đulin priepasť. Pokiaľ ide o horu, Ogulin má tiež veľa legiend. Takže jeden z nich je viazaný na túto priepasť.

Podľa legendy je Đulinova priepasť pomenovaná po mladé dievčine Đula, ktorá v 16. storočí žila v Oguline. V tom čase boli dohodnuté manželstvá normálne. Preto Đula bola prisľúbená staršiemu šľachticovi za ženu. Bolo to obdobie, keď sa konali veľké bitky s Turkami a na obranu frankopánskej pevnosti v Tounje prišiel mladý kapitán Milan Juraić do Ogulinu. Legenda hovorí, že jedno stretnutie medzi Milánom a Đulou stačilo na zamilovanie dvoch. Žiaľ, láska netrvala dlho, pretože Milan bol zabitý v jednej z bitiek s Turkami. Novinka čoskoro dosiahla Đula, ktorá bola zlomená srdcom a zabila sa tým, že vrhla do rieky Dobra priepasti. Na počesť nešťastnej Đulaovej lásky miestni obyvatelia z tej doby nazvali rieku Dobru priepasť - Đulinovu priepasť.

Ogulin

Ogulin je spájaný s menom známej chorvátskej spisovateľa Ivana Brlić-Mažuranić, často označovanej ako chorvátsky Hans Christian Andersen. Znaky z jej fantastických kníh ako Kosjenka a Regoč, Stribor, Palunka, Vjesta, Potjeh, Malik Tintilinić, Svarožić a Bjesomar sa nachádzajú v Oguline v Ivanovom domovom rozprávky, ktorý pôsobí ako multimediálne a interaktívne múzeum rozprávok.

Vzhľadom k dôležitosti francúzskej šľachtickej rodiny za samotný základ Ogulina, v blízkosti Frankopan pevnosti je hotel Frankopan, budova z 18. storočia, ktorá bola postavená v 19. storočí pre administratívne účely a neskôr sa premenil na hotel a reštauráciu , Skončili sme tu výlet tým, že sme skúšali jednu z mnohých lahodných palaciniek.

Ogulin

Ak chcete zostať obklopený prírodou alebo sa môžete pokúsiť zachytiť čarodejnicu z Klek počas búrkovej noci, pozrite sa na ubytovanie v Ogulin. Môžete sa ubytovať v mnohých súkromných rodinných ubytovacích zariadeniach v apartmánoch, izbách alebo prázdninových domoch! Priateľské hostia Vám radi objavia všetky atrakcie oblasti Ogulin.

Tagy: Klek, Ogulin, chorvátske hory

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku