Svetové dedičstvo UNESCO v Chorvátsku

Svetové dedičstvo UNESCO v Chorvátsku

28.12.2018.


Prvý dojem, keď sa niekto spomína na Chorvátsko, je dovolenka, modré Jadranské more a pláže, ale Chorvátsko má mnoho historických a kultúrnych pamiatok uznaných mimo jeho hraníc. Jedným z najznámejších medzinárodných zoznamov kultúrneho a prírodného dedičstva je zoznam svetového dedičstva UNESCO. Umiestnením kultúrneho alebo prírodného pohľadu na zoznam svetového dedičstva UNESCO pomáha zachovať prírodné a kultúrne dedičstvo krajiny alebo regiónu, pomáha zvyšovať vedomosti a zvyšuje povedomie o pamiatkach, ako aj poskytuje potrebnú pomoc a iniciuje spoluprácu medzi členmi ,

Kultúrne a prírodné dedičstvo Chorvátska zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Národný park Plitvické jazerá, Eufrasijská bazilika v Poreči, Diokleciánov palác a stredoveký Split, Staré mesto Dubrovník, Historické mesto Trogir, Stari Gradská rovina na ostrove Hvar, katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, stećci - stredoveké náhrobky, benátske diela obrany medzi 16. a 17. storočím a starobylé a praveké bukové lesy Karpát a ďalších regiónov Európy.

Národný park Plitvické jazerá, Lika

Plitvice

Plitvické jazerá sú najznámejším a najnavštevovanejším národným parkom v Chorvátsku, ktorý bol vyhlásený za národný park v roku 1949. Plitvické jazerá sa nachádzajú v blízkosti mesta Korenica v centre mesta Lika a pozostávajú zo 16 spojených jazier obklopených strmými útesmi a hustými lesmi , ktoré sú obývané medveďmi a vlkmi. Jednou z jedinečností Plitvických jazier je fenomén "ostria", vďaka ktorému sa neustále vytvárajú a vytvárajú usadeniny uhličitanu vápenatého. Najvyšší vodopád Národného parku Plitvické jazerá je 70 metrov vysoký, po ktorom začína tok rieky Korana. Národný park Plitvické jazerá je jedným z dvoch chorvátskych prírodných pamiatok uvedených na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a bol zaradený v roku 1979.

Eufraziánska bazilika, Poreč

Poreč

Eufrasijská bazilika bola pomenovaná po biskupovi Eufraziovi I., ktorý začal renovovať katedrálu okolo roku 553 nl. Krásne mozaiky Panny Márie na tróne, mučeníkov a Krista sa zachovali dodnes. Z tohto dôvodu mnohí považujú Eufrazijskú baziliku za jednu z najkrajších a zachovaných pamiatok byzantskej kultúry a umenia vo východnej Európe. Historici sa domnievajú, že na mieste, kde bola postavená eufraziánska bazilika v 6. storočí, existovali aspoň dve rané kresťanské cirkvi. Okrem baziliky sú v komplexe Euphrasian Basilica aj Mauro Orion, Sacristy, Baptisterium, farský kostol, biskupský palác a zvonica. V priebehu rokov sa v Eufrazskej bazilike objavili niekoľko zmien a dnešný gotický štýl sa väčšinou vytvoril medzi 13. a 15. storočím, zvonica bola postavená v 16. storočí.

Diokleciánov palác, Split

Split

Diokleciánov palác vznikol koncom 3. storočia a začiatkom 4. storočia počas vlády cisára Diokleciána. Po odchode do dôchodku zostal rímsky cisár Dioklecián v Diokleciánovom paláci až do svojej smrti (316). Diokleciánov palác je jedným z najlepšie zachovaných byzantských pamiatok vo východnej Európe a bol postavený asi 5 kilometrov od Solina (vtedy to bolo pomenované Salon), ktoré bolo centrom rímskej provincie Dalmácie. Diokleciánov palác bol postavený ako kombinácia luxusného zámku na južnej strane a vojenského tábora ("castrum") pre rímskych vojakov na severe a má rozmery 180 x 215 metrov. Vo vnútri Diokleciánovho paláca je Diokleciánovo mauzóleum, ktoré bolo neskôr (okolo 5. storočia) premenené na kresťanský kostol. Navyše vo vnútri nájdete románske kostoly (z 12. a 13. storočia), gotické, barokové a románske paláce a stredoveké malé pevnosti.

Staré mesto, Dubrovník

Dubrovnik

V 13. storočí sa mesto Dubrovník stalo námornou silou a jeho rozvoj sa zakladal na diplomacii a námornom obchode. Ako hlavné mesto Dubrovníckej republiky bol Dubrovník na vrchole v priebehu 15. a 16. storočia a jeho bohatá história a kultúra sa dajú ešte dnes vidieť. Staré mesto Dubrovník predstavuje známe 2 km dlhé mestské hradby Dubrovníka, ktoré obklopujú historické centrum. Mestské hradby Dubrovníka a historické centrum Dubrovníka sú jednou z najzachovalejších historických pamiatok v Stredomorí. To sú len niektoré z dôvodov, prečo Dubrovník je už niekoľko rokov jedným z najnavštevovanejších miest v Chorvátsku. Okrem mestských hradieb je staré mesto Dubrovníka plné renesančných, gotických a barokových kostolov, palácov, múzeí, kláštorov a fontán a je domovom Stradun - hlavnej ulice mesta Dubrovník.

Historické centrum, Trogir

Trogir

Mesto Trogir má veľmi dlhú mestskú tradíciu, pretože sa stalo mestom pred 23 storočiami. V priebehu storočí bol Trogir ovplyvnený gréckymi, rímskymi a benátskymi štýlmi, ktorých charakteristiky sú dnes stále viditeľné. Toto nádherné románsko-gotické mesto je jedným z najkrajších mestských múzeí, ktoré prišli do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Mesto Trogir má množstvo architektonických a kultúrnych pamiatok - od krásneho historického centra Trogiru po katedrálu sv. Lorea z 12. storočia, mestské múzeum, kláštory, kostoly a unikátny portál Radovana. Starý mestský plán mesta pochádza z helénického obdobia, zatiaľ čo románske kostoly sú vyzdobené barokovými a renesančnými detailmi, čím sa historické centrum mesta Trogir stalo unikátnym vo svete.

Stari Gradská rovina, ostrov Hvar

Stari Gradská rovina na ostrove Hvar vstúpila do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 2008. To, čo robí Stari Gradská rovina jedinečným, je zachovanie kultúrnej krajiny, ktorá sa od 4. storočia pred naším letopočtom takmer nezmenila, keď Iónski Gréci z Paríža vyriešili túto oblasť. Na úrodnej pôde v štvrti Stari Grad boli pestované hlavne olivy a vinohradníctvo a táto tradícia sa dodnes nezmenila. V tejto oblasti existuje mnoho malých kamenných budov a starých suchých stien, ktoré potvrdzujú, že starí Gréci používali geometrické rozdelenie pôdy. Tieto kamenné budovy zostali zachované aj po 24 storočiach.

Katedrála sv. Jakuba, Šibenik

Šibenik

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku je jednou z najdôležitejších architektonických a historických pamiatok tejto časti Európy, takže nie je prekvapením, že UNESCO zaradila katedrálu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Katedrála sv. Jakuba stavia viac ako sto rokov - podľa zachovaných záznamov stavba začala v roku 1431 a bola dokončená v roku 1535. Katedrála bola navrhnutá a postavená tromi rôznymi architektmi v troch rôznych štýloch - architektmi boli Francesco di Giacomo, Nikola Firentinac a Juraj Dalmatinac. Čo robí jedinečnú katedrálu, je, že v stavebníctve bol použitý len kameň. Katedrála sv. Jakuba je plná krásnych detailov, soch, sôch, zdobených klenieb, ktoré sú najlepšími príkladmi úspešnej zmesi gotického a renesančného umenia. Preto je katedrála po stáročia klenotom Šibeniku a celého regiónu.

Stećci, Cista Provo a Konavle

Stećci sú vápencové náhrobné kamene postavené v stredoveku - od 12. do 16. storočia. Stećci obsahoval rôzne ozdoby a nápisy, ktoré vyjadrujú tradíciu miestnych ľudí a komunity. V Bosne a Hercegovine (20 lokalitách), Čiernej Hore (3 miestach), Srbsku (3 miestach) a Chorvátsku (2 miesta) sa nachádza viac ako 4000 stećcov. Stečci sú dôkazom historického, umeleckého a duchovného bohatstva miestneho obyvateľstva. V Chorvátsku sa stećci nachádzajú v meste Cista Provo pri Imotskom av Konavle na Varine v blízkosti malého kostola sv. Barbory.

Benátske diela obrany medzi 16. a 17. storočím, Šibenik a Zadar

Benátske diela obrany uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO sa nachádzajú v troch krajinách - Taliansku, Čiernej Hore a Chorvátsku. Mestá alebo pevnosti benátskych obranných diel medzi 16. a 17. storočím sa vyznačujú jedinečnou organizáciou, vojenskou architektúrou ("alla moderna model") a tvarom s hlavným cieľom obrany námorných prístavov v Stredozemnom mori a významných obchodné trasy. Benátske obranné práce pozostávajú zo 6 komponentov, ktoré sa rozprestierajú približne 1000 kilometrov - od Lombardie v Taliansku na východ od Jadranského mora. Chránené benátske obranné práce v Chorvátsku sú pevnosť Sv. Nikola v Šibeniku a obranný systém v Zadare. Ďalšie zachované benátske obranné práce sa nachádzajú v Taliansku (pevnosť Palmanova, Peschiera del Garda a Bergamo) av Čiernej Hore (mestečka Kotor).

Staroveké a praveké bukové lesy Karpát a ďalších regiónov Európy

Staroveké a praveké bukové lesy Karpát a ďalších regiónov Európy sa rozprestierajú v 12 rôznych krajinách. Európsky buk je prispôsobiteľný rôznym zemepisným a klimatickým podmienkam, a preto sa po skončení poslednej doby ľadovej začal šíriť cez Karpaty, Alpy, Pyreneje, Stredozemné more a Dinaridy. Okrem Chorvátska sa bukový les rozšíril na Ukrajinu, Nemecko, Belgicko, Albánsko, Rakúsko, Taliansko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko a Španielsko. Bukové lesy sa rozšírili až dodnes. Bukový les v Chorvátsku sa nachádza na dvoch miestach v národnom parku Severný Velebit s celkovou rozlohou takmer 1290 hektárov a v národnom parku Paklenica s celkovou rozlohou takmer 2030 hektárov.

 

Okrem zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO je tu aj predbežný zoznam kultúrnych a prírodných pamiatok Chorvátska, ktoré boli nominované do hlavného zoznamu. Tento predbežný zoznam zahŕňa: Hermitage Blaca na ostrove Brač, Zadar - biskupský komplex, historické mesto Korčula, národný park Kornati a prírodný park Telašćica, chorvátsky vápienok pri Dunaji, vinice Primošten, mesto Motovun, pohorie Velebit , Lubenice na ostrove Cres, historické jadro a Staré mesto vo Varaždine, Osijekovu pevnosť Tvrda, rozšírenie Diokleciánovho paláca a historické jadro Splitu, historický urbanistický súbor Ston s Mali Stonom, hrad Burg Veliki Tábor, a prírodný park Lonjsko Polje.

Tagy: UNESCO, kultúrne pamiatky, historické pamiatky, prírodné pamiatky, svetové dedičstvo

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku