Apartmány a ubytovanie v súkromí Split - Dalmácia

Split a Dalmácia sú fascinujúce, ale zároveň náročné témy, najmä v tomto obmedzenom priestore. Spomenieme Split a ostrovy Brač, Hvar, Vis a Šoltu, Makarskú a Omišskú riviéru. Nebudeme ignorovať fascinujúci Split hinterland, pobrežie Jadranského mora a magickú dalmatínsku Zagora! Po prvé, Split, mesto s bohatou histór...

Odporúčané apartmány a ubytovanie v súkromí - Split - Dalmácia

Apartmány Bela

Čiovo - Arbanija

od 55 €

Apartmány Marinovi Dvori

Čiovo - Slatine

od 35 €

Recenzie: 1 - 5 /5
Apartmány Leon

Tučepi

od 100 €

Apartmány Vesna

Promajna

od 45 €

Recenzie: 1 - 5 /5
Rekreačný dom Villa View Makarska

Makarska

od 350 €

Rekreačný dom Villa EREMITA

Brač - Milna

od 380 €

Rekreačný dom Ostojić

Hvar - Zavala

od 100 €

Apartmány Nada

Čiovo - Arbanija

na vyžiadanie

Last minute ponuka
Recenzie: 2 - 5 /5
Apartmány Ruža

Baška Voda

od 40 €

Rekreačný dom Vila SanAdrija

Drvenik Mali

od 100 €

Apartmány Petar Vlašić

Podstrana

od 50 €

Apartmány Villa Dalmatina

Živogošće

od 50 €

Apartmán Karl - Old Town Center

Makarska

na vyžiadanie

Rekreačný dom Amy

Čiovo - Slatine

od 80 €

Apartmány Šimić

Tučepi

na vyžiadanie

Apartmány Monika

Omiš

od 40 €

Apartmány Makarska Centar

Makarska

na vyžiadanie

Apartmány Villa D & D

Čiovo - Okrug Gornji

na vyžiadanie

Apartmán Sea & Beach with roof terrace

Kaštela

od 100 €

Apartmány Neda

Živogošće

na vyžiadanie

Rekreačný dom Rest House Stiniva

Vis - Vis

od 200 €

Apartmány Villa Sofia

Zaostrog

od 12 €

Recenzie: 1 - 5 /5
Apartmány Beachfront Sinajko

Podgora

od 50 €

Recenzie: 2 - 5 /5
Rekreačný dom Marin

Vinišće

od 120 €

Apartmán Sea View

Makarska

od 100 €

Apartmány Providenca

Makarska

na vyžiadanie

Apartmány Villa Antonia

Baška Voda

od 40 €

Apartmány Villa A&D

Čiovo - Slatine

od 100 €

Apartmány Villa Biancini

Hvar - Ivan Dolac

od 35 €

Apartmány Mirko Stanicic

Brela

od 50 €

Apartmán Croeso

Seget

od 110 €

Apartmány Villa San

Brela

na vyžiadanie

Apartmány Matić Tučepi

Tučepi

od 50 €

Apartmány Villa Ruić

Šolta

od 50 €

Apartmány Roščić

Podgora

od 50 €

Split - Dalmácia (1037) - hľadať ubytovanie v súkromí podľa miest

Turistický sprievodca Split - Dalmácia

Split - Dalmácia - Erb

Split a Dalmácia sú fascinujúce, ale zároveň náročné témy, najmä v tomto obmedzenom priestore. Spomenieme Split a ostrovy Brač, Hvar, Vis a Šoltu, Makarskú a Omišskú riviéru. Nebudeme ignorovať fascinujúci Split hinterland, pobrežie Jadranského mora a magickú dalmatínsku Zagora!

Po prvé, Split, mesto s bohatou históriou a krásou, sa narodilo v snoch cisára Diokleciána, aby strávil posledné dni svojho života v svojej rodnej Dalmácii. Samotné mesto bolo pomenované po Diokleciánovom paláci (Spalato), postavené okolo 300 g, tj. ktorá je dnes najväčším a najzachovalejším pozdným starožitným palácom na svete. Počas storočí sa toto fascinujúce mesto rozvíjalo okolo kopca Marjan. Po barbarskej deštrukcii zmenila rôzne vládcov; Byzancia, chorvátskych vládcov, Maďarska, Benátok atď. Avšak možno najrozšírenejšou charakteristikou tohto chorvátskeho mesta je jeho špecifická mentalita. Slávny spisovateľ Miljenko Smoje povedal, že ak by bolo dostatočne veľké plátno na pokrytie celého Splitu, bolo by to najväčším cirkusom na svete. Ak chcete spoznať mestský duch a krásu jeho ulíc a jeho slávnej nábrežia, je najlepšie tráviť pár dní tu. Nájdete tu dostatok priestoru na prenájom a širokú škálu ubytovania od lacných apartmánov až po izby a rekreačné domy. Najlepším spôsobom, ako urobiť rezerváciu, je kontaktovať priamo majiteľov bytov, pretože neexistujú žiadne drahé agentúrne poplatky.

V regióne Split sú krásne ostrovy Brač, Hvar, Šolta, Vis, Drvenik. Brac je najväčší strednodalmatský ostrov, známy svojou plážou Zlatni rat, ako aj početné krásne miesta Bol, Supetar, Selca atď. Hvar je jedným z najznámejších destinácií na svete. Bohatý a exkluzívny nočný život s krásnymi kamennými uličkami, množstvom reštaurácií a jachtárskych prístavov. Je to tiež rodisko chorvátskej literatúry, kde sa narodil chorvátsky renesančný spisovateľ Petar Hektorović. Ostrov Šolta je tajomstvom medzi chorvátskymi ostrovmi. Tento krásny ostrov, obývaný od praveku, sa prvýkrát spomína pod názvom Olyntha v 4. storočí pred naším letopočtom. Ak chcete zažiť pôvodnú krásu dalmátskeho ostrova a bez nadmerného zaťaženia moderného cestovného ruchu a zároveň nájsť lacnejšie ubytovanie priamym kontaktom s majiteľmi apartmánov, Šolta je pre vás ostrovom. V obciach Nečujam, Rogač a Maslinica, a najmä v slávnych poliach Šolta, jednoducho musíte objaviť. Ostrov Vis ako jeden z najodľahlejších ostrovov zachoval svoje pôvodné šarmy a príroda zostala úplne nedotknutá. Tu môžete preskúmať množstvo zátok a skrytých pláží a na susednom ostrove Biševo nájdete známu modrú jaskyňu, ktorá vás určite nechá dýchať

Splitská oblasť a táto časť Dalmácie má tiež dve rozlišujúce a veľmi atraktívne Rivieras, Riviéra Omiš a Makarskú riviéru, ktoré vytvárajú nádhernú zmes hôr, čistého mora a krásnych kamienkových pláží. Omiš, staré pirátske mesto sa nachádza v rokline pri ústí rieky Cetina, kde môžete zažiť rôzne dobrodružstvá ako rafting, kajakovanie a zips. Makarská je stará dáma chorvátskeho cestovného ruchu, ktorá každoročne priťahuje veľký počet turistov kvôli veľkým kamienkovým plážam, ako aj susedným atraktívnym turistickým mestečkám Tučepi, Podgora, Baška Voda a iným.

A nakoniec tajomná dalmatínska Zagora! Oblasť Dalmácie oddelené Kozjakom (780 m), Mosor (1339 m), Omiš Dinara (864 m), Biokovo (1762 m) a Rilić (1160 m). Skladá sa z výrazných krasových a malých polí a jeho krása jednoducho fascinuje. Tento priestor je miestom, kde sa formoval chorvátsky stredoveký štát a vždy mal ambivalentný vzťah s pobrežím, súčasne s ním spojeným a oddeleným od neho v kultúrnom a civilizačnom zmysle. Tu nájdete staré kamenné domy, oveľa lacnejšie ubytovanie a neodolateľný výhľad na Jadranské more. Táto časť Dalmácie má slávnu kulinársku ponuku tvorenú tradičnými syrmi, jahňacou, prosciuttou a víno. Prajeme Vám príjemnú dovolenku v regióne Split a Dalmácii!

Split - Dalmácia - Prírodné, kultúrne a turistické atrakcie

Diokleciánov palác Split

Diokleciánov palác je jedným z najuznávanejších, najnavštevovanejších a najzachovalejších pamiatok a starovekej rímskej budovy v Európe. Pred viac ako 1700 rokmi ho postavil rímsky cisár Dioklecián, ktorý tu žil po odchode z cisárskeho trónu (od 305 do 316 pred nl). Bol postavený v krásnej prírodnej zátoke, 5 kilometrov južne od Salony (Solin), potom hlavným mestom rímskej provincie Dalmácia. Palác bol postavený ako kombinácia luxusnej vily alebo letnej rezidencie pre cisára Diokleciána a rímskeho vojenského tábora (castrum), kde žili rímsky vojaci. Južná časť paláca, ktorá je bližšie k moru, bola vyhradená pre cisára a jeho najbližších služobníkov, zatiaľ čo severná časť smerom k pevnine slúžila pre rímsku armádu a cisársku stráž. Celý palác je veľká obdĺžniková budova (asi 215 x 180 metrov) so štyrmi veľkými vežami na rohoch, štyrmi menšími vežami na stenách a 4 dverami na všetkých štyroch stranách sveta.

Na mieste paláca v 7. storočí bolo mesto Split založené po príchode Chorvátov do oblasti Dalmácie. Diokleciánov palác slúžil ako perfektný východiskový bod pre rozvoj nového mesta Splitu a jeho obyvatelia urobili veľa zmien a upravili mnohé pôvodné budovy a steny do nových obytných priestorov. Napriek tomu zostala zachovaná aj veľa paláca, budov a múrov dodnes. Obrysy cisárskeho paláca sú obzvlášť viditeľné zo vzduchu. Najznámejšou budovou je určite katedrála sv. Duje, bývalý mauzóleum rímskeho cisára Diokleciána, ktorý bol následne premenený na cirkev po prenasledovaní kresťanov v rannom stredoveku. Práve pred katedrálou je Peristil, centrálne námestie paláca, s chrámmi ako chrám Jupitera, ktorý zostal v pôvodnej podobe a považuje sa za jednu z najkrajších európskych pamiatok. Zvláštnymi zaujímavosťami sú zachované Diokleciánove pivnice, ktoré sú jedným z najzachovalejších starožitných komplexov tohto druhu na svete. Je zaujímavé navštíviť Vestibul, starú kamennú vstupnú halu s otvorenou kruhovou kopulou, ako aj štyri mestské brány (Zlatna, Srebrna, Zeljezna, Mjedena), ktoré vás prekvapia svojou krásou a veľkosťou.

Okrem starých rímskych budov je celé jadro mesta Split v mestských hradbách veľmi zaujímavé, pretože predstavuje typickú stredovekú a stredomorskú architektúru, úzke kamenné domy a ulice, ktoré sa zdajú byť bludiskom. Niet divu, že celé jadro mesta, alebo celý Diokleciánov palác v roku 1979, bolo zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z tohto dôvodu mnoho turistov navštevuje toto prekrásne mesto v rastúcom počte. Nájdete tu súkromné ​​ubytovanie a zaujímavé apartmány v niektorých starých domoch vo vnútri mestských hradieb, kde môžete zažiť zlomok dávnej atmosféry a ako kedysi býval život v starom rímskom paláci.

Diokleciánov palác Split, Chorvátsko
Diokleciánov palác Split, Chorvátsko
Diokleciánov palác Split, Chorvátsko
Cetina rieka kaňon

Cetina Canyon je jednou z najkrajších a najväčších prírodných atrakcií v Dalmácii. Nachádza sa v zátoke Omiš, kde sa rieka Cetina vlieva do Jadranského mora. Kaňon je impozantný svojou veľkosťou, s vertikálnymi skalami, ktoré dosahujú výšku niekoľkých stoviek metrov. Rozkladá sa po dolnom toku rieky Cetina. Táto smaragdovo zelená a čistá rieka je pravou krasovou krásou, ktorá oplýva pechotami, vodopádmi a priťahuje veľa milovníkov prírody a dobrodruhov.

Zdroj je v nadmorskej výške 385 metrov, na severozápadnom svahu pohoria Dinara a siaha do Jadranského mora v dĺžke 105 kilometrov. V hornom toku rieky je umelo vytvorené jazero Peručko, potom prechádza údolím Sinj a Sinj a potom vstupuje do svojho nádherného kaňonu v dolnom potoku, ktorý je určite najatraktívnejšou časťou rieky. Od roku 1963 má kaňon rieky Cetina chránenú krajinu, vďaka svojmu veľmi zachovanému prírodnému biotopu a bohatstvu rastlinného a živočíšneho sveta.

Je ideálnym miestom pre jednodenné výlety, rôzne dobrodružstvá, aktívnu dovolenku a prírodné dovolenky. Vďaka tomuto prírodnému fenoménu sa neďaleký Omiš stalo dôležitým centrom dobrodružnej turistiky a extrémnych športov. Tu si môžete vychutnať zipline, canyoning, jazdu na kajaku, rafting, pešiu turistiku, cykloturistiku a horolezectvo na okolitých vysokých a strmých útesech okolo Cetiny. Len pár kilometrov od Omišu a mora, tam sú obľúbeným výletným miestom Radman mlyna a Kastil Slanica, kde môžete ochutnať početné chutné miestne špeciality, ako sú kuchyne pod piecť, fennnar, žaby, úhora, pstruhy a morské ryby. Rafting je veľmi obľúbený počas letnej turistickej sezóny, pretože je vhodný pre rodiny s deťmi. To trvá 3 až 4 hodiny, kde môžete vidieť všetky prírodné krásy kaňonu. Voda je niekoľko stupňov chladnejšia ako more, ale je vhodná na kúpanie a poskytuje dobré občerstvenie v horúcich letných mesiacoch.

Ak plánujete stráviť dovolenku na slávnej Omiši alebo Makarskej riviére alebo v blízkom okolí, rozhodne odporúčame jednodenný výlet do tejto divočiny. Lacné ubytovanie nájdete v súkromných apartmánoch, izbách a rekreačných domoch pozdĺž celej riviéry Omiš.

Cetina rieka kaňon, Chorvátsko
Cetina rieka kaňon, Chorvátsko
Cetina rieka kaňon, Chorvátsko
Modrá jaskyňa - Biševo

Modrá jaskyňa je podvodná jaskyňa a jedinečný geomorfologický fenomén, ktorý sa nachádza v zátoke Balun na východnej strane ostrova Biševo. Je k dispozícii verejnosti od roku 1884, keď viedenský maliar Eugen Baron Ransonnet napísal v novinách, že na neznámej ostrove na Jadrane je "nádherná morská jaskyňa s nepopsateľnou krásou".

Jaskyňa má dva otvory, jeden menší, ktorý sa umelo prehlbuje a cez ktorý môže do jaskyne vstúpiť malá loď. Druhý otvor je oveľa väčší a významnejší a nachádza sa na južnej strane jaskyne pod hladinou mora a preniká cez slnečné svetlo. O polnoci, keď je slnko v žiarom, prenikajú slnečné lúče cez väčší podvodný otvor v jaskyni. Slnečné lúče sa odrážajú od bieleho dna a osvetľujú jaskyňu neskutočnou a nepopísateľnou modrou farbou a objekty v striebornej farbe. Je to zvláštna a nereálna skúsenosť, pretože takáto scéna sa môže zažiť len v niekoľkých miestach na svete, takže nie je divu, že ju navštívi takmer 100 000 návštevníkov ročne. Väčšina návštevníkov navštívi túto nerealistickú jaskyňu v júli a auguste, preto odporúčame návštevu v júni alebo septembri. Jednou z výhod návštevy mimo sezóny je, že si môžete vychutnať súkromie v tomto prírodnom fenoméne. Ak chcete navštíviť ostrov Biševo, organizujú sa turistické lode z mesta Komiža na ostrove Vis a lístok do jaskyne stojí až 10 eur.

Okrem tejto nezvyčajnej podvodnej jaskyne, ktorej návšteva je obmedzená a trvá len 10 minút, môžete na ostrove Biševo navštíviť atraktívnu jaskyňu Medvedinu alebo si vychutnať krásnu piesočnú pláž Porat, kde sa nachádza niekoľko barov. Ak plánujete ďalšiu návštevu v Dalmácii a na ostrove Vis, nezabudnite, že ste nezmeškali Modrá jaskyňa a ostrov Biševo. Obráťte sa na majiteľov apartmánov a zabezpečte lacné ubytovanie v súkromí včas a priateľskí hostia vám radi ukážu všetky skryté zátoky, pláže, jaskyne a atrakcie svojho ostrova.

Modrá jaskyňa - Biševo, Chorvátsko
Modrá jaskyňa - Biševo, Chorvátsko
Modrá jaskyňa - Biševo, Chorvátsko
Prírodný park Biokovo

Prírodný park Biokovo pokrýva takmer všetku horu Biokovo a prírodný park bol vyhlásený v roku 1981. Biokovo je súčasťou pohoria Dinarid a vyznačuje sa jeho veľkou výškou a vysokými strmými útesmi pozdĺž pobrežia Jadranského mora. Rozkladá sa na vzdialenosť 30 kilometrov nad známou riviérou na Makarskej riviére a vyzerá ako obrovská stena, ktorá vystupuje z Jadranského mora. Najvyšším vrcholom Biokova je Sveti Jure v nadmorskej výške 1762 metrov, do ktorej sa dostanete úzkou asfaltovou cestou. Je možné dosiahnuť vrchol s autom, ale samozrejme oveľa lepšie skúsenosti je vyliezť po horách na jednom z početných horských trás. Ponúka nádherný výhľad na celé pobrežie Makarskej a na ostrovy Brač, Hvar a polostrov Pelješac.

Na Biokove nájdeme početné karstické formy typické pre Dinaridy, ako sú jaskyne. Tu je špeciálna geomorfologická rezervácia a osobitná rezervácia pre lesnú vegetáciu buku a jedľa a autochtónny čierny dalmatínsky borový les. Botanický svet Biokovo je obzvlášť bohatý a rozmanitý a tu v malej oblasti rastie viac ako 40 endemických druhov rastlín. Súčasťou prírodného parku je zaujímavá botanická záhrada mesta Kotišina, ktorú založil Dr. Jure Radic za účelom vedeckého výskumu a ochrany a ochrany rastlinného sveta hory. Hoci na prvý pohľad Biokovo robí pomerne hrubú a skalnatú horu, existuje veľa chránených a ohrozených druhov zvierat, ako sú orli, vlci, líšky, jazvec, diviaky, muflóny a početné druhy hadov a plazov. Vzhľadom na blízkosť mora a atraktívne vyhliadky je Biokovo navštevované najmä v lete, keď ho navštívi viac ako 50 000 turistov. Na ceste na vrchol hory je niekoľko reštaurácií, kde nájdete občerstvenie a špičkové miestne špeciality. Pre všetkých nadšencov adrenalínu sa tu organizuje paragliding, čo je zvláštna skúsenosť, ak máte odvahu plaviť na modrej oblohe.

Ak plánujete stráviť leto na Makarskej riviére v lete, nezabudnite navštíviť túto krásnu horu, ktorá vás očarí svojou nedotknutou prírodou a divočinou. Nájdete tu cenovo dostupné ubytovanie v apartmánoch, izbách a prázdninových domoch v celej lokalite Makarska, Brela, Baška Voda, Promajna, Tučepi a Podgora, kde si môžete stráviť dovolenku v kombinácii slnka, pláže, jasného Jadranského mora a čerstvého horského vzduchu.

Prírodný park Biokovo, Chorvátsko
Prírodný park Biokovo, Chorvátsko
Prírodný park Biokovo, Chorvátsko
Ostrovy Paklinski - Hvar

Pakleni ostrovy (ostrovy Paklinski) je skupina 20 ostrovov, ostrovčekov a skál, ktoré sa rozprestierajú pred mestom Hvar na ostrove Hvar. Rozkladajú sa na východ od západu a od ostrova Hvar sú delené Pakleni kanal. Názov bol uvedený zo slova "paklini", druh borovicovej živice, ktorý sa používal pri stavbe drevených lodí a plachetnic. Dnes tieto nízke a členité ostrovy zahŕňajú husté borovicové lesy a stredomorský ľan z granátového jablka, myrty a smreka. Na ostrove rastie dub, rozmarín, šalvia, harmanček, kačica, fenykl, vavrín, rovnako ako mnoho ďalších aromatických stredomorských rastlín, takže návšteva je jedinečnou skúsenosťou príjemných a príjemných vôní.

Ostrovy sú obklopené azúrovým a krištáľovo čistým Jadranským morom a niektoré majú dobre udržiavané pláže a zátoky. Na ostrovoch existujú tri osady, dnes však neexistujú žiadne trvalé obyvateľstvo. Počas letných mesiacov tu nájdete množstvo barov a reštaurácií a nočný život mesta Hvar sa tu koná. Na ostrove Jerolim, pred mestom Hvar, je tiež známa tradičná dalmatínska naturistická pláž a reštaurácia. Neďaleko sa nachádza aj záhradná záhrada s plážami s oblázky a početné skryté miesta pre relaxáciu a zábavu v mori a na slnku. Vlaka je tradičnou dovolenkovou destináciou pre obyvateľov Hvaru na Paklenských ostrovoch, ktorá bola kedysi rímskym majetkom a dnes je to príjemná pláž s prekrásnou plážou a niekoľkými barmi a reštauráciami. Palmižana je najstaršou a najznámejšou exkurziou a je tu aj námorná prístav. Je to priestranná zátoka s plytkou piesočnatou plážou obklopená hustými borovicovými lesmi a aromatickými stredomorskými rastlinami vhodnými pre rodiny s deťmi.

Na ostrove je množstvo lodných liniek vrátane taxíkov z mesta Hvar, takže je veľmi dobre spojený s ostrovom Hvar. Môžete tiež stráviť celodenný výlet na jednom z atraktívnych turistických lodí, čo je najlepší spôsob, ako spoznať toto nádherné akvárium. Exkurzia zahŕňa prehliadku Pakleňských ostrovov, panoramatické jazdy loďou a zastávku na niekoľkých krásnych zátokách na plávanie. Kvôli výnimočnej prírodnej kráse a hodnotám sú ostrovy chránené ako prírodný pamiatok a sú chránené od roku 1972. Ak plánujete stráviť svoju dovolenku na ostrove Hvar, musíte navštíviť tieto krásne ostrovy a vychutnať si v stredozemí zmysly. Rezervovať ubytovanie priamo s majiteľmi súkromných apartmánov a ušetriť až 40% z drahých agentúrnych poplatkov.

Ostrovy Paklinski - Hvar, Chorvátsko
Ostrovy Paklinski - Hvar, Chorvátsko
Ostrovy Paklinski - Hvar, Chorvátsko
Zlatni rat – Bol, Brač

Zlatni Rat je jedným z najznámejších a určite najkrajších pláží Jadranu. Nachádza sa v Bol na južnej strane ostrova Brač. Vzhľadom na jedinečnú krásu a nezvyčajný vzhľad je symbolom chorvátskeho cestovného ruchu a východného pobrežia Jadranského mora.

To bolo spôsobené sedimentáciou krásneho prírodného bielych štrk okolo podmorského útesu tvoriaci veľkú pyramídovú štruktúru, ktorá sa tiahne až 500 metrov od brehu. Fenomén a zvláštnosť tejto pláže spočíva v zmene jej tvaru v závislosti od vetra, vlny a morských prúdov, takže samotný hrot pláže sa niekedy zmení na jednu, a niekedy aj na druhú stranu.

Pláž je obklopená na troch stranách krásnym a krištáľovo čistým Jadranským morom a na brehu je obklopená borovicovými lesmi a ponúka príjemné vône a hustý odtieň v horúcich letných dňoch. K dispozícii je celá ponuka stravovacích a servisných zariadení, kde nájdete občerstvenie vo forme studených nápojov a koktailov, čerstvé ovocie a vynikajúce jedlá na grile a tradičné dalmatínske špeciality. Na pláži si môžete prenajať ležadlá a slnečníky a pre aktívnych dovolenkárov tu nájdete množstvo vodných športov. Vzhľadom na to, že pláž sa nachádza v najužšej časti Hvarského prielivu medzi ostrovmi Brač a Hvar, tu vždy vyfukuje príjemný a ľahký vietor, čo z neho robí obľúbeného surfistov a kite surfistov. Jedna malá časť pláže je oplotená a určená pre psov, takže si môžete vziať svoje zviera na dovolenke. Zvláštnou skúsenosťou je vyliezť sa na najvyšší vrchol ostrova Brač, Vidova gora, odkiaľ si môžete vychutnať nádherný výhľad na Bol, Zlatni Rat a okolitý ostrov Hvar a celé stredné dalmatínske súostrovie.

Zlatni rat je vzdialený asi 2 km od Bol a je možné sa s ním dostať príjemnou prechádzkou pozdĺž pobrežia, automobilom alebo turistickým vlakom, ktorý pravidelne jazdí z centra mesta. V letných mesiacoch je možné sem prísť s mnohými turistickými loďami a plachetnicami, ktoré idú na jednodňové výlety zo Splitu, Makarskej alebo Omišskej riviéry a ostrova Hvar. Ostrov Brač s pevninou je dobre prepojený trajektom a katamaránovými linkami zo Splitu, takže ak sa chcete spoznať tento krásny dalmatínsky ostrov a užiť si jednu z najkrajších pláží na svete, kontaktujte priamo majiteľov a vyhľadajte lacné súkromné ubytovanie.

Zlatni rat – Bol, Brač, Chorvátsko
Zlatni rat – Bol, Brač, Chorvátsko
Zlatni rat – Bol, Brač, Chorvátsko

Split - Dalmácia - Predpoveď o počasí a počasí

Split - Dalmácia Predpoveď počasia

Dalmácia je historický región v Chorvátsku, ktorý sa tiahne od Zadaru a hory Velebit na severe až po Dubrovník a Konavle na juhu Chorvátska. Takmer v celej Dalmácii dominuje typické stredomorské podnebie so suchými, slnečnými a horúcimi letami, miernymi a daždivými zimami. V dalmátskom zázemí dominuje podzemné podnebie, ktoré sa líši od typického stredomorského podnebia, pretože zimy sú mierne chladnejšie a letá sú väčšinou mierne teplejšie ako priemer. Vďaka množstvu slnka a tepla dominuje typické stálezelené rastliny; holm dub, borovice Aleppo, dalmatínska čierna borovica a poľnohospodárske plodiny; olivy, figy a vinice.

Splitska oblasť je špecifická kvôli stredným dalmatínskym ostrovom, ktoré sú väčšie a natiahnuté smerom od západu k východu. Ide o ostrovy Hvar, Brač, Šolta, Korčula, Vis, Lastovo a Čiovo a neďaleko od Vis sú ostrovčeky Jabuka a Brusnik, ktoré sú sopečného pôvodu. Hvar je jedným z najslnečnejších miest v Chorvátsku a presne kvôli množstvu slnečného svitu, jasnej oblohy a príjemnej morskej teploty, Split a jeho okolie a súostrovie Split sú často navštevované turistami, ktorí hľadajú príjemnú a nezabudnuteľnú dovolenku. Dobrá kvalita a krištáľovo čisté more sú charakteristické pre celé dalmatínske pobrežie, najmä pre dalmatínske ostrovy vďaka relatívne nízkej hustote obyvateľstva a nedostatočnému rozvoju priemyslu. Mnoho dalmatínskych pláží je nositeľom modrej vlajky - symbol čistoty, kvality služieb a ekologicky chráneného prostredia.

Nižšie je grafikón s priemernou maximálnou a minimálnou dennou teplotou vzduchu a teplotou mora v Splite, čo najlepšie odráža príjemné stredomorské podnebie.

Priemerná teplota vzduchu - Split - Dalmácia
Priemerná teplota mora - Split - Dalmácia
Posledné pridané ubytovanie v regióne Split - Dalmácia
Apartmány Rose

od 50 €

Apartmány Teo

od 80 €

Apartmán Adagio Theatre

od 150 €

Apartmán Antonijas

od 100 €