Apartmány a ubytovanie v súkromí Kontinentálne Chorvátsko
Čo je krása bez mozgu? Veľký nemecký filozof povedal, že je to kontroverzia alebo bolestivá škoda! Chorvátsko je krásne, takže je aj jeho kontinentálna časť krásna. Táto časť Chorvátska dominuje hospodárstvo a koncentrácia vzdelaných ľudí a technológií. Tu sa v prvom rade zamýšľame nad Záhrebom, hlavný...
Odporúčané apartmány a ubytovanie v súkromí - Kontinentálne Chorvátsko
Kontinentálne Chorvátsko (151) - hľadať ubytovanie v súkromí podľa miest
Turistický sprievodca Kontinentálne Chorvátsko
Čo je krása bez mozgu? Veľký nemecký filozof povedal, že je to kontroverzia alebo bolestivá škoda! Chorvátsko je krásne, takže je aj jeho kontinentálna časť krásna. Táto časť Chorvátska dominuje hospodárstvo a koncentrácia vzdelaných ľudí a technológií. Tu sa v prvom rade zamýšľame nad Záhrebom, hlavným a najväčším mestom Chorvátska, kde každoročne študuje 80 000 študentov! Nachádza sa pod hradom Medvednica, Záhreb ponúka všetko, čo sa od metropoly očakáva. Krásny výhľad na mesto, pôvabný Gornji grad so zachovaným starým mestským jadrom, neprekonateľný trh Dolac s jedinečnou ponukou poľnohospodárskych produktov, početné divadlá a múzeá, nočný život a možnosť ísť na túru Medvednica. To všetko je možné zažiť výberom súkromného ubytovania v izbách alebo apartmánoch prostredníctvom priameho kontaktu s ubytovateľom bez poplatkov agentúry.
Za Medvednicou sa nachádza Hrvatsko Zagorje, kopcovitá časť známa pre výrobu vína a jemné jedlo. Musíte len navštíviť jednu z mnohých vinárskych ciest, kde môžete ochutnať veľa rôznych vkusov. Okrem duchovného ducha je tento región známy tým, že sa tu narodili chorvátskych prezidentov. Najslávnejší bol Tito, ktorého rodisko Kumrovec má pamätné stredisko. Prvý chorvátsky prezident Tudjman sa narodil aj tu, ktorého rodiskom je malá dedina VelikoTrgovice. Lacné a cenovo dostupné ubytovanie a množstvo dovolenkových domov na prenájom robí z Chorvátska Zagorje neodmysliteľnou súčasťou turistickej ponuky kontinentálneho Chorvátska.
Severne od mesta Zagorje nájdeme barokové mesto Varaždin, ktoré je mimoriadne príjemné navštíviť počas festivalu Špancir. Potom jej barokový duch oživuje tisíce návštevníkov, ktorí sa tešia bohatej ponuke koncertov a iných kultúrnych podujatí a ponúkajú miestne produkty. V blízkosti mesta Varaždin sa nachádza Međimurje, malý región Chorvátska ohraničený riekami Drava a Mura, ktoré ponúkajú podobné gurmánske ponuky spolu s podobnými vinárskymi vinárskymi cestami, ako aj v meste Zagorje. Samozrejme, najlepší spôsob, ako to všetko zažiť, je priamy kontakt s majiteľmi ubytovania. Spolu so všetkými prírodnými krásami sú tiché a dobromyseľní ľudia najväčším bohatstvom tejto oblasti.
A nakoniec Slavónsko - duša Chorvátska! Okolo rieky Drava, Sava a Dunaja sa Slavónia nachádza vo východnej časti Chorvátska. Je to najrozvinutejšia poľnohospodárska časť Chorvátska. Slavónsko je orná pôda Chorvátska, ale oveľa viac. V histórii sa Chorvátsko nazývalo kráľovstvo Slavónska, Dalmácie a Chorvátska. Veľa poľnohospodárskych kultúr na svahoch Papuk a Krndija sa zasiela veľa plánií. Veľa žltých a zelených polí a známe vinařské regióny ako Ilok a Kutjevo, krásne mestá Đakovo, Vukovar a Osijek sú miesta, ktoré musíte navštíviť. A tu nájdete veľa možností ubytovania, od prázdninových domov a izieb až po lacné apartmány. Súkromné ubytovanie je bez agentúrnych provízií. Neexistuje žiaden dôvod navštíviť túto časť Chorvátska pozdĺž brehov Dravy alebo Dunaja. Spolu so slávnou slavonskou tamburitzou, vínom a kuchyňou je najlepšie objaviť krásu zlatého Slavónie. Pozývame vás navštíviť alebo aspoň zastaviť v zaujímavom kontinentálnom úseku Chorvátska, ktorý ponúka množstvo prírodných a kultúrnych pamiatok, ktoré stojí za návštevu. Vitajte v kontinentálnom Chorvátsku a prajem Vám príjemné prázdniny!
Kontinentálne Chorvátsko - Prírodné, kultúrne a turistické atrakcie
V posledných rokoch sa Záhreb pretransformoval z mesta, ktoré mnohí turisti používali ako krátky stánok na ceste do Jadranského mora do skutočného turistického centra. Záhreb začal priťahovať veľa turistov, ktorí si užívajú kúzlo tohto krásneho mesta. Túto skutočnosť uznali aj čitatelia Lonely Planet, ktorí v roku 2017 vyhlásili Záhreb za jednu z najžiadanejších európskych destinácií cestovného ruchu. Mesto Zagreb má pre svojich návštevníkov veľa ponúknuť bohatú kultúrnu a gastronomickú ponuku. Či už prechádzate parkom Maksimir alebo botanickou záhradou, jogging po jazere Bundek alebo Jarun, určite sa nebudete nudiť v Záhrebe.
Napriek tomu, že Záhreb má veľa podujatí v priebehu celého roka, udalosti, ako napríklad Advent v Záhrebe, spôsobili, že v zime je Záhreb ešte žiaduce. V priebehu decembra je centrum mesta plné početných malých kioskov, kde môžete jesť párky, pivo alebo víno, prechádzať cez Zrinjevac alebo korčuľovať vonku pod otvoreným nebom na Tomislavovom námestí.Avšak pre mnohých hostí je najkrajšou časťou mesta horné mesto Záhreb (Gornji grad) alebo Gradec. Horné mesto sa nachádza na kopcoch Medvednica, v blízkosti centra mesta. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho navštíviť z centrálneho záhrebského námestia Ban Josip Jelačić.Navrhujeme prechádzku po ulici Tkalčićeva, ktorá je plná kaviarní a reštaurácií, cez jedno zo šiestich dverí starého mesta - Kamenitú bránu. Kamenné brány boli postavené v 13. storočí. Ďalšou ľahšou a atraktívnejšou možnosťou je vziať si lanovú dráhu na ulici Tomićeva ("Uspinjača").Akonáhle sa dostanete do mesta Gornji grad, môžete si vychutnať promenádu Stroosmayer, kde môžete počúvať živé predstavenia miestnych kapiel počas letného festivalu Stroos. Tiež si môžete vychutnať krásny výhľad na mesto alebo navštíviť jeden z dvorov, kde môžete zažiť Záhreb ako kedysi.Odporúčame navštíviť aj kostol sv. Marka, centrálnu atrakciu toho istého námestia, ktorý bol postavený v roku 1256 v gotickom štýle. Súčasný barokový štýl pochádza zo 17. a 18. storočia. Dnešný rozpoznateľný tvar so slávnou strechou zdobenou erbom mesta Záhreb a Chorvátskeho kráľovstva, Slavónie a Dalmácie získal počas rekonštrukcie v 19. storočí. Na tom istom námestí sa nachádza ústredie vlády Chorvátskej republiky a chorvátskeho parlamentu. Taktiež je veža Lotrščak, z ktorej každodenne v poledne zapália kanón. Na kopci Medvednice sa nachádza aj centrálny záhrebský cintorín Mirogoj, postavený koncom 19. storočia. Vzhľadom na vyzdobený park a arkády je Mirogoj považovaný za jeden z najkrajších cintorínov v Európe.Pre tých romantickejších sa múzeum zlomených vzťahov nachádza aj v hornom meste, kde nájdete množstvo exponátov nešťastnej lásky. Záujemcovia múzeí môžu navštíviť Chorvátske múzeum naivného umenia, Archeologické múzeum, Záhrebské mestské múzeum alebo niektoré z mnohých múzeí v Záhrebe. Ak chcete spoznať históriu Záhrebu interaktívnym spôsobom, rozhodne odporúčame divadelný nočný klub Tajne Griča.Ostatné pamiatky mesta, ktoré sa nenachádzajú na hornom meste, ale sú blízko, sú trh Dolac a záhrebská katedrála. Táto novogotická katedrála bola postavená v etapách a bola dokončená v roku 1902. Katedrála je jedným zo symbolov Záhrebu kvôli 105 metrov vysokým vežám.Ak sa rozhodnete navštíviť toto pozoruhodné mesto, môžete nájsť ubytovanie v jednom z mnohých novo zrekonštruovaných súkromných apartmánov alebo izieb v Záhrebe.Hrad Trakošćan, ktorý sa nachádza v centre mesta Hrvatsko Zagorje v blízkosti Varaždin a Krapina, je jedným z najatraktívnejších a najnavštevovanejších hradov v Chorvátsku.
Hrad bol postavený v 13. storočí ako súčasť obranného systému severozápadného Chorvátska. Hrad bol postavený ako menšia vyhliadková pevnosť s charakteristikami románskeho hradu. Aj napriek tomu, že v priebehu histórie sa hradu neustále zdokonaľovali, rodina Draškovičovcov urobila najväčšie zásahy v roku 1592. Rodina Draškovičov postavila ďalšiu úroveň, zdvihla centrálnu vežu, vyzdobila nádvorie a zdvihla delostrelecké veže. Jedna z delostreleckých veží je vyzdobená erbom a nápisom Ivana II Petara Draškoviča. Hrad bol opäť rekonštruovaný v priebehu 18. storočia, keď boli postavené obranné budovy, múry a veže okolo pevnosti.Od druhej polovice 18. storočia do polovice 19. storočia bol opustený Trakošćanský hrad. V 19. storočí Juraj Drašković premenil hrad na rezidenčný kaštieľ a vyzdobil prostredie, park, umelé jazero spolu s podpornými zariadeniami. Rodina Draškovića príležitostne požívala Trakošćan až do roku 1944, kedy trvalo emigrovali do Rakúska, kým bol hrad znárodnený.Spolu s hradom je dnes Trakošćanské jazero najväčšou atrakciou pre návštevníkov a vďaka harmonickej krajine si mnohí novomanželia vyberajú Trakošćanské jazero pre snové svadobné fotografie. Pre tých, ktorí radi chodia, je okolo jazera vybudovaná 5 km dlhá výučba. Jazero je tiež bohaté na ryby a je obľúbeným miestom pre rybárov.V roku 1954 v zámku Trakošćan vznikla stála expozícia s cennými príkladmi barokového nábytku a predmetov používaných na zámku v histórii. Stála expozícia múzea pozostáva zo zbierok kníh, nábytkových zbierok, zberných zbierok, zbierok obrazov a grafiky a zbierky fotografií.V roku 2017 vyhlásil cestovný časopis Conde Nast Traveler za jeden z 12 najkrajších európskych hradov. Navrhujeme navštíviť hrad a svedčiť o jeho kráse a historickom význame. Určite 40 000 návštevníkov, ktorí každý rok navštívia hrad Trakošćan, nemôže byť zle.Keďže je blízko záhrebu, hrad je ideálnou destináciou pre jednodňový výlet. Ak chcete relaxovať v krásnom mestečku Zagorje, môžete si nájsť ubytovanie v súkromných apartmánoch v neďalekom mestečku Krapina alebo Varaždin.Jeden z najznámejších neandertálskych miest na svete sa nachádza v chorvátskom Zagorje, presnejšie v Hušnjaku v Krapine, v blízkosti ktorého sa nachádza múzeum Krapinských neandertálcov. Chorvátske múzeá v meste Zagorje majú päť múzeí v kraji Krapina-Zagorje. Múzeum Neandertálskeho múzea v Krapine bolo otvorené vo februári 2010 a disponuje výstavným priestorom s rozlohou približne 1200 m2. Pre výnimočné prehistorické nálezy je lokalita chránená ako prvá paleontologická pamiatka prírody v Chorvátsku.
Vyšetrovanie paleolitických miest v Chorvátsku začalo v roku 1899, keď pracovníci pri výtlaku piesku na kopci v Hušnjakovi v Krapine našli fragmenty neandertálskych kostí z jaskyne. Zbierka fosílnych pozostatkov bola zhromaždená v období rokov 1899-1905 v čele s vedcom Dragutinom Gorjanovičom-Krambergerom. Je to jedna z najväčších zbierok neandertálskych pozostatkov na svete, jeho hodnota má najvyšší význam pre štúdium populácie raných ľudí. Zbierka obsahuje približne 900 kostí sedemdesiatich jedincov vo veku od 3 do 27 rokov a celkovo viac ako 5000 kusov.Keďže neboli nájdené žiadne systematicky pochované osoby alebo úplne zachované kosti lebky, zatiaľ čo časti kostry mali zlomené kosti, spočiatku sa predpokladalo, že krapinský neandertálsky človek bol kanibal. Hoci nedávne štúdie ukázali, že podobné poškodenie môže dôjsť počas fosílie v dôsledku prirodzených procesov, kanibalizmus je stále predmetom diskusie. Okrem pozostatkov neandertálskeho človeka boli nájdené pozostatky vyhynutých živočíšnych druhov, ako sú mamutov, jaskynný medveď, svišť, palina, vlk a ďalšie. Okolo 300 kamenných objektov patriacich do obdobia strednej paleolitu a stopy krbovej kameňa bolo zistené, že Krapina človek poznal požiar. Vek nálezu sa odhaduje na 100 000 až 130 000 rokov. Podrobná analýza ukázala, že jaskyňa bola obývaná dvoma rôznymi druhmi rovnakých druhov neandertálcov, ktoré sa odlišovali štruktúrou a telesnou fyziognomiou.Múzeum získalo množstvo ocenení v Chorvátsku iv zahraničí, z ktorých najdôležitejšie sú tretia cena FIAMP 2010 - AVICOM v kategórii multimediálneho obsahu a nominácia na Cenu európskeho múzea v roku 2012.Počas letných mesiacov je múzeum otvorené každý deň od 9 do 19 okrem pondelka, za zimných mesiacov je otvorené od 9 do 17. Ceny vstupeniek sa pohybujú od 25 do 50 kuna. Viac informácií o čase a cenách lístkov nájdete na oficiálnej stránke múzea. Vzhľadom na blízkosť Záhrebu odporúčame prehliadku tohto zaujímavého múzea. Ubytovanie v lacných izbách a apartmánoch nájdete vo Varaždíne a Krapine.Mesto Varaždin sa nachádza v severozápadnej časti Chorvátska, asi 80 kilometrov od Záhrebu, na južnom brehu rieky Drava. Varaždin je centrom Varaždinskej župy a história mesta je úzko spätá s históriou kraja. Mesto Varaždin sa po prvýkrát spomína v 12. storočí, keď chorvátsky-uhorský kráľ Bela III dal svojmu synovi Emirkovi moc ovládnuť časť Chorvátska.
Skutočnosť, že maďarsko-chorvátska kráľovná Marija Terezija vyhlásila Varaždin za hlavné mesto Chorvátska, poukazuje na historický význam Varaždína. Avšak v dôsledku škôd spôsobených veľkým ohňom Varaždin bol Varaždin hlavným mestom iba v rokoch 1767 až 1776. Počas tohto obdobia bolo postavených veľa palácov a budov a dnes je Varaždin stále známy ako barokové mesto.Centrálne námestie je obklopené mnohými barokovými budovami, z ktorých radnica a Palác hradu Drašković sú obzvlášť dôležité. Neďaleko centrálneho námestia je aj katedrála Varaždin, ktorá je považovaná za jednu z najvýznamnejších raných barokových stavieb. Medzi ďalšie atrakcie patrí aj socha Grgur Ninského, dielo slávneho chorvátskeho sochára Ivana Meštrovića, ktorý sa nachádza pred kostolom na františkánskom námestí.Najväčšou pamiatkou a najvýznamnejšou historickou budovou mesta je však pevnosť Staré mesto (Stari Grad). Staré mesto pochádza z 12. storočia a nachádza sa v severozápadnej časti jadra mesta. V histórii bola pevnosť sídlom šľachticov a bola oddelená od mesta Varaždin.Staré mesto bolo postavené počas niekoľkých storočí a jeho najstaršia časť je centrálna veža. Koncom 14. storočia hraběte Celje prestavali pevnosť do gotického štýlu. V tom čase bola vybudovaná centrálna štvoruholnícka budova s obklopenými drevenými palisádami. V 16. storočí počas vojen s Turkami boli postavené steny s kruhovými vežami obklopené vysokými ílovými jamami a dvojitou vodnou priekopou. To zmenilo staroslovenskú pevnosť na modernú renesančnú pevnosť. Na konci 16. storočia sa stali majiteľmi pevnosti rod Erdödy a uskutočnili menšie úpravy v barokovom štýle. Vlastníctvo rodín Erdödy bolo zachované až do roku 1925, kedy ich prevzal mesto Varaždin. V tom istom roku sa v pevnosti otvorilo Mestské múzeum Varaždin.Múzejné oddelenia sa nachádzajú v historickom jadre mesta. Nachádzajú sa v goticko-renesančnej pevnosti Starého Mesta, barokový palác Sermage, klasický palác Hercer a strážna veža. Súčasťou múzea je zbierka cechových predmetov, historické portréty, nábytok, zbrane, sklo, obrazy, porcelán, hodiny a mnohé ďalšie predmety, ktoré Valaždinská šľachta používala v každodennom živote.Ak plánujete navštíviť barokové mesto, odporúčame vám nájsť súkromné apartmány vo Varaždine a jeho okolí.Prvá myšlienka, ktorá mi príde na myseľ, keď niekto hovorí, že Slavónia sú slovanské polia a roviny. Len málo ľudí si spomína na Papuk - jeden z najkrajších vrchov Slavónie, ktorý vystupoval nad poľskými slavónskymi poliami. Vzhľadom na výnimočnú geologickú a biologickú rozmanitosť, ako aj na kultúrne a historické dedičstvo, bol v roku 1999 vyhlásený za prírodný park Papuk.
Prírodný park Papuk sa rozprestiera nad pohorím Papuk a Krndija. Prírodný park má rozlohu 336 km2. Aj keď hory Papuk a Krndija nie sú viac ako tisíc metrov, poznajúc nížinu ich okolia, ich prítomnosť je pozoruhodná. Vysočiny sú prevažne pokryté veľmi dobre zachovanými lesmi, ktoré pokrývajú viac ako 96% územia. Dominované lesy sú panónsky buk a jedľa.Niektoré časti parku majú vďaka unikátnym vlastnostiam osobitne chránené územia. Špeciálne chránené oblasti sú lesopark Jankovac, geologická pamiatka Rupnica, osobitná rezervácia lesnej vegetácie Sekulina, prírodný pomník starých oakov, prírodná pamiatka Stanislaus Tisza a osobitná floristická rezervácia pomenovaná po štyroch kopce - Pliš-Mališčak-Turjak-Lapjak.Klimatické a geomorfologické charakteristiky parku poskytujú ideálne podmienky pre rôzne druhy flóry a fauny. V parku nájdete takmer všetkých predstaviteľov stredoeurópskej fauny, vrátane jeleňov, srier, diviakov, líšokov a martenov, zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi bola táto oblasť biotopom medveďov, vlkov a rysov. Papuk tiež poskytuje biotop mnohým druhom vtákov, rovnako ako biotop viac ako 1300 druhov rastlín.Pretože prírodný park predstavuje najrozmanitejšiu geologickú oblasť tej časti chorvátčiny, v roku 2007 sa stal prvým geoparokom v Chorvátsku a členom Globálnej geoparky siete UNESCO.Keďže je to asi 200 kilometrov od Záhrebu, návšteva mesta Papuk sa môže uskutočniť ako jednodňový výlet. Avšak, aby si Slavónie a túto prírodnú perlu čo najlepšie, dôrazne odporúčame nájsť ubytovanie v neďalekej Požega.Prírodný park Papuk ponúka svojim návštevníkom z turistických trás viac ako sto kilometrov dlhé cyklistické chodníky. Počas letných mesiacov môžu návštevníci navštíviť aj termálne kúpaliská v jazere Velika a Orahovica. Návšteva parku môže byť organizovaná pre väčšie skupiny so sprievodcom, čo je pre deti mimoriadne zaujímavé z dôvodu interaktívneho prístupu.Nížinná oblasť prírodného parku Kopački riť je jednou z najväčších močiarov v Európe, tvorená činnosťou rieky Dunaj na východe a rieky Drava na juhu. Kopački rit je jedným z jedenástich prírodných parkov v Chorvátsku a má rozlohu 17 700 hektárov alebo asi 177 štvorcových kilometrov. Táto prírodná perla sa nachádza v severovýchodnej časti Chorvátska v meste Baranja a je ideálnym miestom pre návštevu skutočných milovníkov prírody. Kopački rit je mimoriadne bohatý na flóru a faunu - má viac ako 140 druhov vtákov a veľkú biodiverzitu s viac ako 2000 biologickými druhmi.
Kvôli neustálemu zaplavovaniu terénu sa v oblasti prírodného parku nachádzajú rôzne druhy vegetácie. Najväčšia oblasť je pokrytá bielou vŕbou, čiernymi topolmi a dubovými stromami lesnej vegetácie, ako aj blatfom a vodná ľalia z mokraďovej vegetácie. Okrem toho je aj vegetácia obohatená kmeňmi a spoločenstvom vysokých chát, ktoré zaberajú veľkú časť parku. Nachádzajú sa na prerušovane zaplavených častiach parku, jazier a pozdĺž okrajov kanálov a dávajú parku výrazný vzhľad.Kopački rit predstavuje najväčšiu sladkovodnú rybia líniu v podunajskej oblasti a najdôležitejšiu ornitologickú rezerváciu v Chorvátsku. Z celkového počtu 44 druhov rýb sú najdôležitejšie kapry, šťuky a som. Ekologická rozlišovacia schopnosť parku pozostáva aj z 285 druhov vtákov, z ktorých sú zaujímavé najmä sleď, rajčiak, treska belasá a veľký vlk. Veľká plocha parku pokrytého lesmi, pasienkami a barmi poskytuje ideálne životné podmienky mnohým druhom živočíchov, ako je zver, diviak a divoké mačky.Kvôli svojej výnimočnej prírodnej hodnote bol Kopački rit zaradený do zoznamu ornitologicky významných oblastí IBA (Important Bird Areas), ako aj na zozname oblastí Ramsar, ktoré sú chránené Dohovorom o mokradiach. Prírodný park Kopački rit je tiež nominovaný na zaradenie do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.Kopački rit je ideálny pre rodiny s deťmi z dôvodu dostupnosti. Ceny vstupeniek na prehliadku prírodného parku závisia od typu programu (s turistickými sprievodcami alebo bez nich) a ďalších možností zahrnutých do programu od 10 HRK (približne 1,5 EUR). Viac informácií o cenách vstupeniek a turistických programoch Kopački rit nájdete na oficiálnej stránke parku.Ak sa rozhodnete navštíviť toto magické miesto, odporúčame vám zostať v Osijeku, kde nájdete cenovo dostupné ubytovanie v apartmánoch, prázdninových domoch alebo v blízkom tábore. Osijek je vzdialený menej ako desať kilometrov juhozápadne od Kopački ritu, na pravom brehu rieky Drava.Kontinentálne Chorvátsko - Predpoveď o počasí a počasí
Kontinentálne podnebie prevažuje v celom kontinentálnom Chorvátsku s chladnými, hmlistými a zasneženými zimami a veľmi horúcimi a vlhkými letami. Charakteristickým znakom klímy v kontinentálnej časti Chorvátska je, že zrážky klesajú zo západu na východ. Ďalej od Jadranského mora je aj množstvo zrážok nižšie. Napríklad Osijek a Slavónia majú výrazne menej zrážok ako Záhreb a chorvátsky Zagorje. Klimatické podmienky v tejto časti Chorvátska sú veľmi priaznivé a mierne bez akýchkoľvek teplôt a meteorologických extrémov a tu ide o správnu zmenu štyroch ročných období: zima, jar, leto a jeseň. Obzvlášť atraktívna je jar, keď sa príroda prebúdza z zimného spánku a kvety zdobia každý strom a každú rastlinu. Jeseň je veľmi živé, keď krásna farebná paleta zdobí lesy a parky, čo dáva zvláštnemu šarmu a potešenie všetkým, ktorí chodia na otvorenom priestranstve.
Teplota v Chorvátsku ovplyvňuje pozíciu v miernych šírkach, vzdialenosti od mora a nadmorskej výšky. Január je najchladnejší mesiac v Chorvátsku a teploty vzduchu sú všade v kontinentálnom Chorvátsku od 0 do -2 ° C. Rozdiely v teplote vzduchu pozdĺž jadranského pobrežia av kontinentálnej časti počas leta sú výrazne nižšie ako v zime. Niektoré väčšie rozdiely sa vyskytujú iba v noci, keď sa po západu slnka zem rýchlejšie ochladzuje ako more. Priemerné teploty vzduchu v júli sa pohybujú od 20 do 22 ° C
Nižšie je uvedený graf ukazujúci priemernú maximálnu a minimálnu dennú teplotu vzduchu a množstvo zrážok v Záhrebe, čo najlepšie ilustruje mierne kontinentálne podnebie tohto najväčšieho chorvátskeho regiónu.