Apartmány a ubytovanie v súkromí Istria

Istria! Prekrásny a najväčší polostrov Jadranského mora vďaka svojmu názvu starobylému kmeňu Histri, ktorý žiarli strážil svoju domovinu rovnako ako starí Rimania. Keď navštívite tento nádherný chorvátsky región, budete lepšie vedieť prečo. Napriek tomu, že Histri, prví známi obyvatelia a pojem histórie, nemaj...

Odporúčané apartmány a ubytovanie v súkromí - Istria

Recenzie: 2 - 5 /5
Apartmány Dragica

Poreč

od 45 €

Rekreačný dom Villa Ivana

Medulin

od 250 €

Rekreačný dom Villa Camelie

Barban

na vyžiadanie

Rekreačný dom Šterna

Pazin

od 95 €

Recenzie: 1 - 5 /5
Apartmány Meerblick

Rovinj

na vyžiadanie

Rekreačný dom Villa Antishova

Kršan

od 144 €

Apartmány Berat

Peroj

od 70 €

Recenzie: 1 - 4.0 /5
Apartmány Mare

Fažana

od 70 €

Apartmány Vetrnica

Novigrad

na vyžiadanie

Rekreačný dom Flower

Pula

od 65 €

First minute ponuka
Recenzie: 1 - 5 /5
Apartmány Ljubica & Branko

Medulin

od 65 €

Apartmány Nataly

Valbandon

od 50 €

Recenzie: 4 - 5 /5
Rekreačný dom Martincic Residence

Marčana

od 356 €

Apartmány Laura

Rabac

od 58 €

Apartmán Nola

Poreč

od 95 €

Apartmány House Peti

Pula

od 60 €

Apartmány Tamaris Garden

Novigrad

od 53 €

Rekreačný dom Residence Tomani

Bale

na vyžiadanie

Apartmány Ruža Poreč

Poreč

na vyžiadanie

Istria (489) - hľadať ubytovanie v súkromí podľa miest

Turistický sprievodca Istria

Istria - Erb

Istria! Prekrásny a najväčší polostrov Jadranského mora vďaka svojmu názvu starobylému kmeňu Histri, ktorý žiarli strážil svoju domovinu rovnako ako starí Rimania. Keď navštívite tento nádherný chorvátsky región, budete lepšie vedieť prečo.

Napriek tomu, že Histri, prví známi obyvatelia a pojem histórie, nemajú spoločný pôvod, existuje hlbšie prepojenie. Vďaka histórii tu žili rôzne kultúry a národy; Histri, Rimania, Lombardovia, Frankovia, Benátčania, Rakúšania a nakoniec Chorváti. Táto oblasť často zmenila vlastníkov, ale predovšetkým všetky boli bezhranične viazané na krajinu, v ktorej žijú, pre svoju bohatú krajinu, dlhé brehy, veľmi príjemné podnebie, jedlo, víno a neodolateľné kúzlo. Istria však nie je len geografický pojem, ale predovšetkým ľudia žijúci v nej - Istrijani! Práve búrlivá história a zmes rôznych národov a kultúr, ktoré v ňom žijú, vytvorili v Chorvátsku osobitný región Istria. Istria je jednou z najrozvinutejších častí Chorvátska a určite je to najodolnejšia časť. Teraz žijú Chorváti, Taliani a Slovinci, a ak navštívite mestá a dediny, všimnete si, že ich mená sú napísané tak v chorvátčine, ako aj v taliančine a na niektorých miestach aj v rumunskom jazyku!

Nachádza sa na severnom konci Jadranského mora, región, ktorý bol na križovatke Chorvátska, Talianska a Slovinska, mal zaujímavú históriu. Jeho podnebie je zmesou stredomorského a kontinentálneho podnebia rovnako ako samotná Istria je zmes stredomorskej a strednej Európy. Istria historicky zmenilo mnoho majiteľov, ale všetci si boli rovnako vedomí krásy svojich hôr Učka a Ćićarija, jej pobrežia a mestá Pula, Poreč, Rovinj, Umag a jeho okouzlující interiér, ktorý je najlepšie charakterizovaný mestom Motovun, ktorý z jeho kopca žiarlivo zachováva svoje jedinečné prostredie.

Práve rozmanitosť geografických čŕt, ľudia žijúci v ňom a ich jazyky robia z Istrie osobitné, tolerantné a tak zaujímavé. Jeho turistická tradícia, so zmesou prímorských apartmánov a lacných ubytovacích zariadení, je tak prístupná a prístupná!

Jednou z vecí, ktoré si nemožno nechať ujsť na Istrii, je jeho gastronomická a enologická ponuka. Medzi mnohými vynikajúcimi reštauráciami je jediná v Chorvátsku, ktorej bola udelená hviezda Michelin. Zvláštnosťou gastronómie je určite Istrijská hľuzovka, ktorá dáva jedinečnú chuť všetkým jedlám. Počas a po jedle by bolo hriechom, aby sa nepokúšalo Istrijské teránske alebo Malvazijské víno a z balkóna apartmánu pozorovať neodolateľné istrijské obzory.

Nádherné prázdninové domy s bazénom sú súčasťou obrovskej ponuky súkromného ubytovania vo vnútrozemí Istrie. Tu sú ponúkané atraktívne izby, ktoré si prenajímajú pobrežné mestá, z ktorých môže začať istrijské dobrodružstvo. Priamym kontaktom s majiteľmi súkromného ubytovania pre lacnejšie, zábavnejšie a ľudskejšie dovolenky je ďalšia špeciálna vlastnosť Istrijskej a chorvátskej turistiky. Pomôžeme vám vytvoriť tento priamy kontakt, či už hľadáte lacné ubytovanie alebo luxusný rekreačný dom. Len dôležité je, že hľadáte dovolenku na Istrii a je našou úlohou pomôcť vám nájsť ideálne ubytovanie v súkromí.

Istria - Prírodné, kultúrne a turistické atrakcie

Amfiteáter v Pule

Amfiteáter v Pule je najväčším a najzachovalejším pamätníkom starožitnej architektúry v Chorvátsku a šiestym najväčším rímskym amfiteátom na svete. Hoci je to nepopierateľné chorvátske kultúrne dedičstvo, Amfiteáter ešte stále nie je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Bolo postavené vo fázach 1. storočia pred nl. Pred existujúcim amfiteátrom, na rovnakom mieste, bola postavená podobná ale menšia drevená budova. Amfiteáter bol ešte rozšírený v druhej polovici 1. storočia počas vlády dynastie Flavius. Počas tohto obdobia bolo drevo nahradené kameňom a tento pohľad sa zachoval až dodnes. Stenu s veľkými polkruhovými otvormi bola postavená z vápenca z Chorvátska. Hoci neexistujú presné údaje o čase a dĺžke trvania konštrukcie amfiteátra, odhaduje sa, že bol postavený približne v rovnakom čase ako Koloseum v Ríme.

Amfiteáter v Pule je 132 metrov dlhý, 105 metrov široký a 32 metrov vysoký. Centrum amfiteátra je arénou s rozlohou 68 x 42 metrov, ktorá bola vzdialená jeden meter od hlediště. Kapacita amfiteátra bola približne 23 000 divákov a počas bojov gladiátorov a zverárov bolo hledier pokryté látkou.

Dnes je Amfiteáter najväčšou turistickou atrakciou mesta Pula a Istria a má približne 300 000 návštevníkov za rok. Okrem toho sa od roku 1954 stala ústredným miestom filmového festivalu v Pule a ústredným pódiom pre mnohých domácich a zahraničných hudobníkov vrátane Luciana Pavarottiho, Andreea Bocelliho, Jose Carrerasa, Jamiroquaiho, Anastaciu, Erosa Ramazzottiho, Eltona Johna, Stinga, Michaela Boltona a ďalších ,

Inštaláciou najdlhšej kravaty na svete (808 metrov dlhá a 800 kg ťažkej váhy) Amfiteáter vstúpil do knihy Guinness Book of Records v roku 2003.

Cena vstupenky pre dospelých predstavuje 50 HRK (približne 7 EUR), zatiaľ čo študenti a osoby so zdravotným postihnutím majú zľavu.

Ak sa rozhodnete navštíviť mesto Pula a Istria, odporúčame vám nájsť cenovo dostupné ubytovanie v súkromí v Pule a okolí.

Amfiteáter v Pule, Chorvátsko
Amfiteáter v Pule, Chorvátsko
Amfiteáter v Pule, Chorvátsko
mys Kamenjak

Mys Kamenjak sa nachádza na ďalekom juhu Istrie v súostroví Medulin, iba desať kilometrov od mesta Pula. Kamenjak je malý polostrov s mikroklímou, ktorá sa odchyľuje od okolitých oblastí. Stredomorské podnebie na polostrove je teplejšie ako v iných častiach Istrie. Hlavným dôvodom je to, že tri strany Kamenjaka sú obkolesené moremi a Kamenjak je dosť nízky, takže mraky sa neprekračujú. Oblasť Donji Kamenjak a súostrovia Medulin sú chránené od roku 1996 v kategórii Významná krajina. Kamenjak spravuje verejná inštitúcia Kamenjak.

Kamenjakský polostrov je dlhý 3,4 km a široký 0,5 až 1,6 km a má rozlohu približne 400 ha. Kamenjak je domov pre rôzne druhy flóry a fauny. Hoci je obklopený množstvom bielych kameňov, je extrémne zelená. Polostrov je domovom šesťdesiatich rôznych druhov bylín vrátane najdôležitejšej endemickej istrijskej hovädzieho dobytka.

Kamenjak je obklopený jedenástimi ostrovmi, z ktorých je iba ostrov Porer obývaný majákom. Tento rakúsko-uhorský maják bol postavený na začiatku 19. storočia a dnes predstavuje jeden zo symbolov súostrovia Medulin. Navyše, stopy dinosaura boli nájdené na ostrove Fenoliga, ktorý sa nachádza na južnom okraji polostrova.

Kamenjak ponúka množstvo možností pre ideálnu dovolenku. Môžete plávať v krištáľovo čistom mori v jednej z zátok (Kamenjak má viac ako 30 zátok). Najpopulárnejšie zátoky sú Velika a Mala Kolumbarica a záliv Portić (do značnej miery navštevovaní jachtári). V zátoke Mala Kolumbarica nájdete aj bar Safari, bar, ktorý je plne integrovaný s okolitou prírodou a kde si môžete vychutnať osviežujúci nápoj alebo jedlo.

Jedným dôkazom o čistote mora, ktorý obklopuje polostrov Kamenjak, sú stredomorské tulene. V posledných rokoch sa v okolí Kamenjaka vidia tulene stredomorských mníchov. Tulene mníchu sú známe ako zvieratá, ktoré obývajú len časti mora, kde je čistá a neznečistená voda.

Prehliadka okolo polostrova je bezplatná, zatiaľ čo počas sezóny je návšteva autom. Keďže stav vozovky je slabý, odporúčame, aby sme preskúmali poloostrov bicyklom.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto čarovné miesto, nájdete cenovo dostupné ubytovanie v apartmáne alebo rekreačnom dome v neďalekej Pule.

mys Kamenjak, Chorvátsko
mys Kamenjak, Chorvátsko
mys Kamenjak, Chorvátsko
Limský záliv

Lim bay (tiež známy ako Lim kanál) sa nachádza na západnom pobreží polostrova medzi Vrsar a Rovinj, a je to jedna z najkrajších prírodných krás Istrie. Bola vytvorená ako zaplavené riečne ústie rieky Pazinčica. V zálive sa rieka Pazinčica vlieva do Jadranského mora.

Lim záliv je ústie dlhšie ako 10 kilometrov. Kaňon stúpa až 30 metrov v blízkosti mora a dosahuje až 60 metrov. Strany dosahujú v niektorých miestach maximálnu výšku 100 metrov. Záliv je súčasťou mesta Limska Draga - je to asi 35 kilometrov dlhý a dosahuje v Pazin v centrálnej časti Istrie.

Voda v prístave Lim má špecifickú vlastnosť kvôli podvodnej prameni sladkej vody. To robí vodu ideálnym pre chov rýb a mušlí, ako sú mušle, ustrice a rôzne ryby. Ak chcete ochutnať čerstvé mušle alebo ryby zo zálivu Lim, môžete si vychutnať morské plody v jednej z reštaurácií na brehu zálivu. Prírodné krásy a vynikajúca gastronomická ponuka sú hlavnými dôvodmi návštev mnohých turistov. Navyše, na strmých útesoch, milovníci adrenalínu si môžu vychutnať športové lezenie. Oblasť zálivu je tiež bohatá na flóru, čo z nej robí prírodné prostredie pre veľké množstvo voľne žijúcich živočíchov, ako sú voľne žijúce ošípané, srnec, líšky, kozy, sovy, orly a ďalšie voľne žijúce zvieratá.

V blízkosti zálivu sa nachádza jaskyňa Romuald, kde sa počas 11. storočia konali náboženské obrady. Jaskyňa bola nedávno otvorená pre verejnosť a je možné usporiadať prehliadku so sprievodcom.

Okrem svojej mimoriadnej prírodnej krásy je Lim bay známy tiež ako filmové miesto pre niekoľko filmov. Najznámejšie filmy, ktoré boli nakrútené v zálive, sú film o Vikings "The Long Ship", v ktorom sa predstavili Richard Widmark a Sidney Poitier, a film "The Vikings" s Kirkom Douglasom a Tonym Curtisom.

Zátok Lim je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi vďaka dostupnosti a množstvu atrakcií pre deti. Ponúka však aj množstvo možností na turistiku, horskú cyklistiku a horolezectvo. Ak sa rozhodnete navštíviť túto prírodnú perlu, nájdete cenovo dostupné ubytovanie v apartmáne alebo v rekreačnom dome v neďalekom Rovinji alebo v meste Vrsar.

Limský záliv, Chorvátsko
Limský záliv, Chorvátsko
Limský záliv, Chorvátsko
Motovunský les

Motovunský les (pred lesom sv. Marka) je najväčší zachovalý nížinný pôvodný stredomorský les z tvrdých listnatých stromov - dubový, úzky listnatý popol a jeleň. Les sa nachádza na Istrii, pozdĺž rieky Mirna a jej prítoku rieky Botonega. Lesy s takýmito vlastnosťami sú známe ako "longaze", av stredomorí sú zachované len tri. V roku 1963 bol Les Motovun vyhlásený za osobitnú rezervu lesnej vegetácie (rozprestiera sa na ploche asi 300 hektárov).

Počas histórie bol les využívaný na rôzne účely a okrem iného rakúsko-uhorské námorníctvo používalo drevo na stavbu lodí. Navyše takmer štvrtina lesov bola počas francúzskej administratívy zredukovaná. Za posledných päťdesiat rokov viedli k súčasnej situácii rôzne okolnosti a výrazné zmeny v životnom prostredí negatívne ovplyvnili lesy. Kvôli chorobe, strom jalovíc takmer zmizol. Výstavba novej cesty, regulácia rieky Mirna a výstavba akumulačného jazera v údolí rieky Botonega viedli k zániku dubu. V dôsledku toho sú dnes všetky činnosti v lese zakázané bez predchádzajúceho súhlasu orgánov. V súčasnosti je v lese Motovun povolené len zbierať biele hľuzovky.

Okrem výnimočných prírodných zdrojov je v posledných 20 rokoch tento región známy aj pre kultúrne podujatia. Filmový festival Motovun sa uskutočnil po prvýkrát v roku 1999 v stredovekom mestečku Motovun. Festival sa venuje medzinárodným filmom z malých a nezávislých produkcií. Na rozdiel od iných filmových festivalov nie je filmový festival Motovun charakterizovaný červeným kobercom a pôvabom. Filmové premietania sa konajú pod otvoreným nebom a počas festivalu žije 24 hodín denne. Aj keď sa v priebehu rokov zvyšuje počet festivalových ocenení, súťaž sa nikdy nestala najdôležitejšou súčasťou festivalu.

Les Motovun ponúka rôzne príležitosti pre všetkých milovníkov prírody, od pešej turistiky po cykloturistiku. Ak sa rozhodnete navštíviť Motovunský les, nájdete ubytovanie v súkromných izbách a apartmánoch v neďalekom mestečku Motovun, odkiaľ môžete zorganizovať výlety a návštevy lesa.

Motovunský les, Chorvátsko
Motovunský les, Chorvátsko
Motovunský les, Chorvátsko
Národný park Brijuni

Ostrovy Brijuni sa nachádzajú na západ od istrijského polostrova, naproti Fažana. Celková rozloha ostrova 34 štvorcových kilometrov pozostáva zo štrnástich ostrovov a najväčšie ostrovy sa nazývajú Veliki a Mali Brijun. V roku 1983 bol Brijuni vyhlásený za národný park a stal sa obľúbeným turistickým cieľom pre mnohých návštevníkov.

Bohatá kultúrna história ostrovov sa datuje do 3. tisícročia pred naším letopočtom, kedy tu žili etnicky neznámy obyvatelia. Počas veľkého egejského oddelenia v 1. tisícročia pred nl bol ostrovček usadený ilýrskym kmeňom Histri a po nich Rimanmi. Byzantines vládli na Brijuni od 6. do 8. storočia. Vzhľadom na početné kultúry, ktoré po storočia obývali Brijuni, sú miestom mnohých kultúrnych a historických pozostatkov. Najzachovalejším z nich je zámok s kúpeľným rímom, ktorý sa datuje od 1. do 2. storočia pred naším letopočtom. Medzi ďalšie atrakcie patria benátsky chrám, byzantský Castrum, bazilika sv. Márie z 5. storočia a kostol Saint Germain z 15. storočia.

Na ostrovoch sa nachádza približne 700 druhov rastlín a 250 druhov vtákov. Okrem toho v safari parku nájdete slony, zebry, žirafy a ďalšie exotické zvieratá. Ďalším vrcholom ostrova sú stopy dinosaurov, ktoré sa nachádzajú na štyroch miestach v meste Veliki Brijuni.

Prezident bývalej Juhoslávie Josip Broz Tito prvýkrát navštívil ostrov v roku 1947. Čoskoro sa ostrovy Brijuni stali jeho letnou rezidenciou, kde zostali mnohí slávni hostia, ako napríklad kráľovná Alžbeta II., Indira Gándhí, Sofia Loren, Elizabeth Taylor a mnoho ďalších. Brijuni zostal Titovo letné sídlo, kým Tito zomrel začiatkom 80. rokov. Národný park Brijuni je dôkazom, že je možná harmónia medzi človekom a prírodou.

Keďže sú vzdialené len 10 kilometrov od mesta Fažana, návšteva národného parku je možné organizovať ako jednodňový výlet. Vstupné závisí od doby návštevy a ďalšie podrobnosti o cenách nájdete na oficiálnych stránkach národného parku. Odporúčame vám, aby ste navštívili Brijuni už viac ako deň, pretože okrem prírodného a kultúrneho dedičstva ponúka táto perla veľa rôznych aktivít - cykloturistiku na cyklotrasách, golfoch, chôdzi, výlety loďou a iné. Ak hľadáte ubytovanie, našou radou je nájsť priateľské hostitelia v neďalekých Fažana, Pula a Peroj.

Národný park Brijuni, Chorvátsko
Národný park Brijuni, Chorvátsko
Národný park Brijuni, Chorvátsko
Bazilika svätého Eufrázia

Vďaka krásnej prírode a bohatej turistickej ponuke je Poreč už niekoľko rokov jedným z najatraktívnejších a najnavštevovanejších miest Istrijského polostrova. Jednou z najznámejších kultúrnych perál bohatej ponuky je určite Eufrazijská bazilika. Kvôli svojej výnimočnej kultúrnej hodnote vyhlásil UNESCO svoje svetové kultúrne dedičstvo v roku 1997. Bol postavený v 6. storočí v čase cisára Justiniana I. a biskupa Eufrazia I. a dnes je považovaný za jeden z najzachovalejších pamiatok raného byzantského umenia v Stredozemí.

Bazilika bola postavená v roku 553 na základoch ranej baziliky a prešla niekoľkými zmenami. Dnešná budova je teda tretí kostol, ktorý je vyzdobený v gotickom štýle. Dnešný tvar baziliky bol definovaný v 13. a 15. storočí, zatiaľ čo kostolná veža bola postavená v 16. storočí.

Napriek tomu, že samotná bazilika bola postihnutá vojnami, požiarmi a zemetraseniami, podlahové mozaiky Krista, mučeníkov a Panny Márie na tróne z 5. storočia sa zachovali až dodnes a sú najlepšou reprezentáciou raného kresťanského maliarstva. Mozaiky sú považované za jednu z najkraději zachovaných diel byzantského umenia. Mozaiká tiež pokrývajú interiér a fasádu kostola a ukážajú apoštolov s Ježišom, Eufrazijským biskupom s modelom Baziliky, Ježišom na klíne svojej matky Márie, anjelmi a svätými vrátane svätého Maura. Pre mesto Poreč je osobitne dôležité, pretože bol prvým biskupom, mučeníkom a patrónom mesta Poreč a celej istrijskej diecézy.

Bazilika pozostáva z niekoľkých pozoruhodných budov, ktoré okrem samotnej baziliky Eufrasia zahŕňajú aj farský kostol, sakristiku, oratoriu Mauro, baptisteriu, zvonica a biskupský palác, ktorý je domovom zbierky umeleckej tvorby Porečsko- Pula diecéze.

Prehliadka baziliky je možná každý deň s výnimkou trvania náboženských obradov. Vstupné pre dospelých je 40 HRK (približne 5 EUR), zatiaľ čo deti a študenti majú 50% zľavu. Návštevníci môžu tiež navštíviť zvonice s krásnym výhľadom na Poreč a jeho okolie.

Okrem baziliky je mesto Poreč bohaté na kultúru a zábavu. Ak plánujete navštíviť toto čarovné miesto, nájdete cenovo dostupné ubytovanie v súkromnom byte alebo rekreačnom dome v meste alebo v jeho okolí.

Bazilika svätého Eufrázia, Chorvátsko
Bazilika svätého Eufrázia, Chorvátsko
Bazilika svätého Eufrázia, Chorvátsko

Istria - Predpoveď o počasí a počasí

Istria Predpoveď počasia

Istria sa vyznačuje dvomi typmi podnebia. Stredomorské podnebie prevažuje v pobrežných mestách a na pobreží (Pula, Rovinj, Poreč, Umag ..), zatiaľ čo v interiéri (Pazin, Buzet, Motovun ..) prevažuje veľmi mierne kontinentálne podnebie. Stredomorské podnebie sa vyznačuje veľmi suchými a slnečnými letami, ako aj miernymi a daždivými zimami. Jar a jeseň sú tiež veľmi príjemné pre outdoorové aktivity a sú vhodné pre všetky druhy aktivít, od príjemných prechádzok a cykloturistiky cez krásnu istrijskú krajinu až po kúpanie v mori. Interiér Istrie sa vyznačuje kontinentálnym podnebím alebo mierne chladnejšími zimami, kde sneh nie je zriedkavým výskytom počas zimných mesiacov.

Počas leta nad stredomorskou a istrijskou oblasťou dominuje vysoký tlak, pričom suchý vzduch pokrýva povrchovú vrstvu morí s rôznou vlhkosťou a preto nedochádza k žiadnym dažďom. Preto letné obdobie roka oplýva slnkom a jasným nebom a vytvára ideálne podmienky pre všetkých návštevníkov, ktorí si užili dovolenku na mnohých istrijských plážach.

Pod je grafikón s priemernou maximálnou a minimálnou dennou teplotou vzduchu a teplotou mora v Pule, čo najlepšie odráža príjemné stredomorské podnebie.

Priemerná teplota vzduchu - Istria
Priemerná teplota mora - Istria
Posledné pridané ubytovanie v regióne Istria
Apartmán Franko

od 75 €

Rekreačný dom Gala

od 160 €

Rekreačný dom Villa Marie Porec

od 225 €

Rekreačný dom La perla Istriana

od 200 €