Apartmány a ubytovanie v súkromí Lika

Lika je chorvátsky región, ktorý sa nachádza hlavne v kraji Lika-Senj, najväčšom a zároveň najmenej obývanom chorvátskom kraji. Táto časť Chorvátska mala zaujímavú, ale turbulentnú históriu charakterizovanú oneskoreným vysporiadaním a špecifickým stavom aj v raných chorvátskych dejinách. Ko...

Odporúčané apartmány a ubytovanie v súkromí - Lika

Apartmány Plitvice Lakes Lodge

Plitvické jazerá

od 80 €

Izby Pansion Park

Slunj - Rastoke

od 48 €

Apartmány Šarić

Gospić

na vyžiadanie

Apartmán Andrić

Gračac

od 50 €

Lika (36) - hľadať ubytovanie v súkromí podľa miest

Turistický sprievodca Lika

Lika - Erb

Lika je chorvátsky región, ktorý sa nachádza hlavne v kraji Lika-Senj, najväčšom a zároveň najmenej obývanom chorvátskom kraji. Táto časť Chorvátska mala zaujímavú, ale turbulentnú históriu charakterizovanú oneskoreným vysporiadaním a špecifickým stavom aj v raných chorvátskych dejinách. Konkrétne táto osobitná časť Chorvátska bola v chorvátskom kráľovstve samostatnou časťou, veľmi nezávislou od chorvátskeho kráľa. Neskôr prišla osmanská ríša v tejto oblasti a zmenila národnú štruktúru obyvateľstva. S príchodom rakúskeho impéria bola Lika organizovaná ako vojenská hranica, v tom čase najväčší vojenský tábor otvorený v Európe. V druhej svetovej vojne a počas vlasteneckej vojny, keď národná štruktúra obyvateľstva bola mnohokrát zmenená, sa však Lika stretla s ťažkými dňami, ale pravdepodobne táto história je niečo, čo robí túto krásnu časť Chorvátska tak výnimočnou.

Geograficky Lika je ohraničená horami; Velebit, Velika a Mala Kapela a Lička Plješivica. Medzi týmito horami sa nachádzajú slávne lískové krasové polia. V Lika sa nachádzajú dva národné parky, svetoznámy Plitvické jazerá a NP Severný Velebit.

Plitvické jazerá sú geologicko-hydrologickým krasovým fenoménom pozostávajúcim zo 16 krásnych modrozelených jazier, kde si môžete vychutnať zachovalú prírodu a čerstvý horský vzduch. Môžete stráviť noc v lacných apartmánoch alebo v prázdninových domoch, ktoré si môžete priamo požičať kontaktovaním majiteľov. Môžete tiež stráviť noc v lacných izbách v okolí Plitvice a to všetko je možné bez poplatku za agentúru. Druhým národným parkom je severný Velebit, ktorý je uvedený na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v Európe ako súčasť spoločného dedičstva 13 krajín nazývaných "Kôrové dažďové pralesy v Karpatoch a iných oblastiach Európy". Špecifickosť tohto národného parku spočíva v tom, že 1289 hektárov bukových lesov a krasový reliéf je pod vplyvom troch podnebí: Stredozemného, ​​kontinentálneho a alpského. Lacné ubytovanie nájdete v chatkách a domoch na prenájom v blízkosti národného parku.

Lika je známa aj tým, že v tejto časti Chorvátska bola otvorená prvá tlačová spoločnosť v Chorvátsku, ako aj v juhovýchodnej Európe. Založili ho kniežatá Frankopan a v roku 1483 bol vytlačený hlaholický misal, najstaršia tlačená kniha v chorvátskom jazyku. Kulinárska ponuka tohto regiónu je špecifickým príbehom kvôli drsnému podnebiu tejto oblasti, ale toto tvrdé podnebie je ideálne pre pestovanie zemiakov a jahniat! Likové zemiaky sú považované za najlepšie v tejto časti Európy a podobne by bolo možné povedať aj pre slávne lienky jahňacie. Keď sú tieto dve zložky kombinované s likérom (odporúčame konzumovať v miernom množstve), skúsenosti tejto krásnej oblasti budú úplné. Najväčšie mestá v Like sú Gospić, Otočac, Gračac a Korenica.

Spomeňme si, že v Lika sa narodil svetoznámy vynálezca Nikola Tesla a herec Rade Šerbedžija. Okrem dobrej väzby na modernú diaľnicu je Lika bohatá na lacné ubytovanie v súkromí, prázdninové domy, apartmány a izby, ktoré možno ľahko prenajať bez poplatku za agentúru. Kontaktujte priamo majiteľov ubytovania a preskúmajte pohorie, jazerá, krasové údolia, čisté rieky a túto zaostávajúcu časť Chorvátska. Vitajte v Lika a prajem Vám príjemné prázdniny!

Lika - Prírodné, kultúrne a turistické atrakcie

Plitvické jazerá

Čarovná hra prírody, vody, toku času a fenoménu ostria vytvoril najznámejší národný park v Chorvátsku, Plitvické jazerá. Národný park bol vyhlásený ďaleko v roku 1949. Bol to prvý národný park v Chorvátsku, ale aj medzi prvými na svete. Nachádza sa v horskej oblasti Lika pri Korenici, v nadmorskej výške od 400 do 1280 metrov a dosahuje takmer 300 km2.

Určite najatraktívnejšou časťou parku sú 16 prepojených jazier, ktoré kaskádajú po svahu lesných kopcov a strmé útesy do Sastavci, veľkolepého vodopádu, po ktorom začína rieka Korana. Je to aj najvyšší vodopád, takmer 70 metrov vysoký, ktorý vás nenechá ľahostajný. Špecifickosť jazier a početných vodopádov je sedimentárny fenomén, ktorý neustále vytvára vodopády v dôsledku ukladania uhličitanu vápenatého (vápnika), ktorý sa nachádza v plitvickej vode. Tento proces trvá dnes a je jedinečný vo svete.

Okolo jazier sú krásne drevené promenády, takže môžete navštíviť všetky jazerá a na najväčšom jazere Kozjak môžete tiež vziať elektrický čln. Okrem toho, že si môžete vychutnať tyrkysovú farbu jazera a počúvať množstvo menších a väčších vodopádov, môžete sa tiež prochádzať a vyraziť do okolitých hustých bukových a dubových lesov. Tu sú jediné chránené primárne lesy v Chorvátsku, Ćorkova zátoka, ktorá bola zachovaná a nedotknutá počas tisícročí. Okrem rastlinného a lesného bohatstva tu existuje veľa druhov zvierat, takže je možné vidieť medvede, vlky, rysy, žily, početné vtáky a obojživelníky. Plitvice stojí za návštevu kedykoľvek počas roka, možno najlepšie vyhýbať sa veľkým letným davom a veľkým skupinám návštevníkov a prichádza na jeseň, keď sa zmení na krásnu paletu farieb alebo v zime, keď je všetko zmrznuté ľadom a snehom ,

Keďže sa nachádzajú pozdĺž starých ciest Záhreb - Zadar, je možné navštíviť Plitvice za jeden deň, ale rozhodne odporúčame, aby ste si užili pár dní, aby ste si užili túto skutočnú prírodnú dokonalosť. Ubytovanie sa nachádza v samotnom národnom parku alebo v blízkosti Korenica a Rakovica. Väčšinou ide o veľmi kvalitné a krásne zdobené a veľmi dostupné súkromné ​​ubytovanie (apartmány a izby), ktoré ponúkajú milí hostitelia vo svojich domoch. Preto, keď prechádzate po Jadrane, uistite sa, že prídete do tejto liky a chorvátskej perly, strávite pár dní, pretože garantujeme, že to bude dovolenka na zapamätanie!

Plitvické jazerá, Chorvátsko
Plitvické jazerá, Chorvátsko
Plitvické jazerá, Chorvátsko
Prírodný park Velebit

Velebit, obor, ktorý sa hrdo zdvíha nad Jadranským morom, je najväčšou a zároveň najdlhšou horou v Chorvátskej republike. Môžeme slobodne povedať, že je to aj najatraktívnejšie a najzaujímavejšie. Preto nie je prekvapujúce, že je tiež jedným z najobľúbenejších destinácií pre milovníkov prírody a turistov hľadajúcich aktívnu dovolenku a vzrušujúce dobrodružstvo. To sa tiahne v dĺžke takmer 150 kilometrov od mesta Senj na severe a od kaňonu rieky Zrmanja na juhu.

Vzhľadom na výnimočnú biodiverzitu bola v roku 1978 zaradená do siete Svetovej biosférickej rezervácie bohatstvo flóry a fauny, ako aj skutočnosť, že je jedným zo vzácnych biotopov všetkých troch európskych zvierat - medveďov, vlkov a rysov. Program UNESCO "Človek a biosféra". V roku 1981 bol vyhlásený za prírodný park. Prírodný park Velebit sa rozkladá takmer 2000 km2, čo z neho robí najväčšiu chránenú oblasť v Chorvátsku.

V prírodnom parku Velebit sa nachádzajú 2 národné parky: NP Paklenica a NP Severný Velebit, potom prísne vodné nádrže Hajdučki a Rožanski kukovi, botanická záhrada Velebit, jaskyňa Cerovac, Lukina jama (jeden z najhlbších na svete), útulok Kuterevo , lesnú vegetačnú rezerváciu Štirovača, množstvo biotopov endemických druhov ... To všetko nám hovorí, že je to naozaj skutočný prírodný šperk, ktorý skutočne stojí za to navštíviť a prežívať všetky svoje mágie. Zvláštnou atrakciou na Velebit je unikátna horská trasa - Premužićova chodník, ktorá spája severný a stredný Velebit v dĺžke 50 kilometrov, kde si môžete vychutnať nezabudnuteľný výhľad na Jadranské more a početné ostrovy. Počas krásneho počasia sa celá cesta do Talianska pretiahne. Špecifickosť Velebitu je jeho dve úplne odlišné tváre, ktoré sú väčšinou strmé, holé, skalné a kontinentálne, ktoré sú zelené a drevité.
Najvyšším vrcholom je Vaganski vrh, ktorý je 1757 m nm v národnom parku Paklenica. Velebit ponúka veľa aktivít pre prechádzky a turistiku, horskú cyklistiku, horolezectvo a speleológiu a to všetko je krok od krásnych pláží a krištáľovo čistého mora v kanáli Velebit. Počas letného horúčava môžete vyhľadávať občerstvenie v jasnom Jadranskom mori alebo v čistom horskom vzduchu v tieni storočných lesov.

Velebit je možné navštíviť z pobrežia Starigrad Paklenica, Karlobag alebo Senj, ale aj z Otočac, Gospić alebo Gračac v Lika, kde bude skúsenosť trochu iná. Ubytovanie, najčastejšie apartmány alebo izby v rodinných domoch a krásne zariadené rekreačné domy sa nachádzajú na mnohých menších a skrytých miestach, kde si môžete vychutnať súkromie, krásne výhľady, čistý vzduch a aktívnu dovolenku.

Prírodný park Velebit, Chorvátsko
Prírodný park Velebit, Chorvátsko
Prírodný park Velebit, Chorvátsko
rieka Gacka

Kráľovná rieky, krasová krása alebo najčistejšia rieka v Európe je len názov tejto malej, ale krásnej rieky, ktorá pomaly tečie takmer 60 kilometrov v údolí Gacka. Toto priestranné údolie leží medzi dvoma horami, Velebit, ktoré ho oddeľujú od mora a Kapela, ktoré ho oddeľujú od kontinentálneho Chorvátska. V údolí sa nachádza Otočac, krásne mestečko, ktoré bolo vždy spojené s riekou Gacka, čo znamenalo pre život všetkých obyvateľov život v celej histórii.

Zdroj Gacka je v údolí, kde jeho čisté vody prechádzajú z niekoľkých silných prameňov (prameňov), z ktorých najvýznamnejší je Tonković vrilo. Zvláštnosť tejto rieky spočíva v tom, že netečie do mora, ale má podmorskú formu, ktorá tečie pod Jadranským morom vo Velebitskom kanáli. Gacka sa vyznačuje extrémne čistou vodou bohatou na kyslík, ktorá je pitná a ktorá zvyšuje bohatý rast vegetácie a veľké bohatstvo flóry a fauny. V tejto malej rieke bolo zaznamenaných viac ako 25 rastlinných druhov a 17 vodných druhov, čo je veľmi atraktívnym miestom pre všetkých športových rybárov, ale aj pre všetkých milovníkov prírody. Jednou z atrakcií tejto rieky je, že teplota vody nepresahuje ani 10 stupňov, ani v letných mesiacoch a pstruh rastie päťkrát rýchlejšie ako v iných krasových riekach.

V okolitých dedinách sa rozvíjala rekreačná a vidiecka turistika, takže okrem rybárčenia môžete vidieť staré mlyny, ktoré boli zrekonštruované a zdobené v tradičnom štýle. Môžete si nájsť ubytovanie na okolitých farmách, kde zažijete tradičný spôsob života a ako človek, rieka a príroda môžu dokonale existovať. Apartmány a izby sú tiež ponúkané v neďalekom mestečku Otočac. Jadranské more a mesto Senj sú vzdialené len 40 kilometrov od idylického horského údolia. Údolie Gacka môže byť tiež východiskovým bodom pre návštevu a objavovanie prírodného parku Velebit a najmladšieho chorvátskeho národného parku na severe Velebitu.

rieka Gacka, Chorvátsko
rieka Gacka, Chorvátsko
rieka Gacka, Chorvátsko
Cerovačke jaskyne

Záhadné podsvetie jaskýň Cerovac a Velebit ukrýva veľa skrytých scenérií a krás, ktoré čakajú na objavenie. S takmer 7 kilometrami podzemných kanálov, priechodov a sál je to najväčší podzemný jaskynný systém v Chorvátsku a určite jedným z najkrajších. Nachádza sa v Lika neďaleko mesta Gračac na svahoch Velebitu a bol pomenovaný po neďalekej železničnej stanici Cerovac, pretože to bolo objavené pri výstavbe železnice Zagreb-Split v roku 1924. Vďaka svojej veľkosti, unikátnosti a archeologickým nálezom v roku 1961, bola vyhlásená za geologickú pamiatku prírody.

Celý komplex sa skladá z horných, stredných a dolných jaskýň, ktoré sú pre návštevníkov väčšinou vhodné. Teplota v jaskyni je konštantná počas celého roka a nepresahuje 8 stupňov. Preto odporúčame teplé oblečenie a obuv, najmä v letných mesiacoch, kedy je teplotný rozdiel v jaskyni a mimo nej väčší ako 20 stupňov. Celý systém oplýva prekrásnymi jaskynnými šperkami (stalagmity a stalaktity), ktoré tvoria pôsobivé štruktúry rôznych tvarov a veľkostí. Niektoré z nich dosahujú výšku niekoľkých stôp, čo je veľmi pôsobivé vzhľadom na skutočnosť, že rastú veľmi pomaly, iba 10 centimetrov každých 1000 rokov, s konštantnou kvapkou vody a rozpúšťaním uhličitanu vápenatého. Jedným z najznámejších z nich je skála, ktorá neodolateľne pripomína Santa Clausa, takže dostal toto meno. Môžete tiež vidieť pozostatky vyhynutého medveďa a stopy človeka (ľudské kosti a bronzová sekera).

Na cestách do Jadranského mora určite odporúčame, aby ste tu zastavili a navštívili tento tajomný podzemný svet plný rôznych farieb, tvarov a krásy. Jaskyne sú otvorené návštevníkom každý deň od 10:00 do 16:00 av zimných mesiacoch je potrebné predchádzajúce oznámenie. Prehliadka trvá asi 1 hodinu a pre väčšie skupiny je potrebné predchádzajúce oznámenie. Môžete stráviť aj noc v neďalekom mestečku Gračac, ktorá ponúka komfortné súkromné ​​ubytovanie v izbách alebo apartmánoch a okrem jaskýň môžete vyraziť na Crnopac na Velebit, ktorý sa nachádza nad jaskyňou vo výške 1400 metrov nad morom. Celá táto oblasť je jedna veľká divočina, nedotknutá príroda, kolóna starých lesov a vysokých skál, ktorá je veľmi málo navštevovaná, ale zachovala si svoju originálnosť.

Cerovačke jaskyne, Chorvátsko
Cerovačke jaskyne, Chorvátsko
Cerovačke jaskyne, Chorvátsko
Útek pre medveďa Kuterevo

Kuterevo je malebná malá dedinka v Lika, v zalesnenom údolí na svahoch severného Velebitu. Je vzdialený len 14 kilometrov od mesta Otočac, do ktorého patrí administratívne. Táto malá dedina je všeobecne známa vďaka unikátnemu medveďu, ktorý bol založený v roku 2002. Prístrešok poskytuje úkryt pre medvede, najmä mladého sirota medveďa, že buď matka odišla alebo bola zabitá v love. Okrem poskytovania prístreškov pre mladých medveďov však útočisko podporuje ochranu prírody, lesov a medveďových biotopov, udržateľné bývanie v harmónii s prírodou a zachovanie miestnych tradícií horskej komunity.

Chorvátsko je jednou z mála európskych krajín, kde žije stabilná populácia s viac ako 1000 živými zvieratami. Avšak medveďa, okrem poľovníctva, sú tiež zranení na cestách, koľajniciach, pytliactve, otráveniu a nechávajú za sebou mladých medveďov, ktorí by v Kutereve určite zomreli bez prístrešia. Nájdu nový dom v Kutereve, kde žijú celý život. Kúzlom tohto neba je prilákať skupinu dobrovoľníkov z celého sveta. Sú to prevažne mladí ľudia z cudzích krajín, ktorí chcú pomôcť, ale aj sa blížiť prírode a dozvedieť sa viac o medveďovom živote. Ďalšou zaujímavou vecou je, že všetky medvede zostávajúce v útulku majú svoje vlastné meno a priezvisko. Neoddeliteľnou súčasťou programu vedeného dobrovoľníkmi a ich mentormi je vzdelávanie návštevníkov, ktoré zahŕňa návštevu kempingu a zoznámenie sa s charakterom, návykmi a medveďmi.

Svätyňu je možné navštíviť na jar, v lete a na jeseň, zatiaľ čo zimy sú zatvorené, aby nezasahovali do medveďov počas spánku v zime. Návštevníci by mali navštíviť dobrovoľnícku stanicu pri príchode a turistické návštevy sú možné počas celého dňa. Vstupenky sú symbolické a sú účtované na úrovni 15 - 20 kn a všetok zisk zlepší životné podmienky medveďov. Pre všetkých milovníkov zvierat a prírody bude Kuterevo nevyhnutnou destináciou na dovolenku, pretože Jadranské more je naozaj blízko (50 km). Ak chcete stráviť svoju dovolenku obklopenou prírodou a prírodným parkom Velebit, môžete si nájsť ubytovanie v Kutereve, v blízkosti mesta Otočac alebo vo vidieckych farmách v údolí Gacka.

Útek pre medveďa Kuterevo, Chorvátsko
Útek pre medveďa Kuterevo, Chorvátsko
Útek pre medveďa Kuterevo, Chorvátsko
Pamätné centrum Nikola Tesla

Všetci vieme alebo sme počuli o slávnom vynálezcovi a vizionárovi Nikola Tesle, ale je menej známe, že sa narodil v Lika v malej obci Smiljan, blízko mesta Gospić 10. júla 1856. Na oslavách 150 výročia narodenia Tesly , 10. júla 2006 bolo otvorené Memorial Center "Nikola Tesla", ktoré spája vedu, umenie a cestovný ruch.

Nikola Tesla určite zaslúžil také múzeum, pretože so svojim géniom, mnohými vynálezmi, myšlienkami a víziami prispel k veľkému pokroku ľudstva koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektoré z jeho vynálezov sú: AC elektrický motor, Tesla transformátor, Tesla turbína, bezdrôtový signál a prenos energie, bezdrôtové ovládanie a mnoho ďalších. Jeho primárnou oblasťou bolo v oblasti elektrotechniky, kde pracoval a publikoval stovky rôznych patentov a vynálezov, z ktorých väčšina sa dnes používa. To je pravdepodobne najznámejšie pre budovanie vodnej elektrárne na Niagara Falls, ktorá bola prvá na svete, ktorá používala vysokonapäťové elektrické vedenia a striedavý prúd (Teslov vynález) na napájanie blízkych Buffalo, ale aj do vzdialeného New York.

Pamätné centrum sa skladá z domu, kde sa narodil a kde je stála expozícia dokumentárneho materiálu. Vedľa domu je kostol sv. Petra a Pavla, v ktorom Teslov otca, pravoslávny kňaz vykonal svoju službu. V centre sa nachádza množstvo prototypov Teslových vynálezov, ako je Teslova turbína, Teslova loď, ktorá môže byť prevádzkovaná rádiovými vlnami a multimediálnym centrom. Je určený pre všetky vekové skupiny, od detí, študentov až po rodiny a turistov, kde sa všetci môžu naučiť veľa informácií o Teslovom živote, jeho vynálezoch a vplyve, ktoré mal v modernom spôsobe života.

Centrum je otvorené každý deň od 08:00 do 20:00 okrem pondelka a ceny vstupeniek sa pohybujú od 20 do 50 kn. Vďaka svojej blízkosti Gospić a diaľnice Záhreb - Split odporúčame prísť na návštevu tohto zaujímavého múzea a ak chcete relaxovať a stráviť noc na čerstvom vzduchu Lika, nájdete útulné izby a apartmány v Gospici alebo v okolitých vidieckych farmách.

Pamätné centrum Nikola Tesla, Chorvátsko
Pamätné centrum Nikola Tesla, Chorvátsko
Pamätné centrum Nikola Tesla, Chorvátsko

Lika - Predpoveď o počasí a počasí

Lika Predpoveď počasia

Väčšinu Liky a jej mnohých údolí a krasových polí dominuje mierne kontinentálne podnebie. Horské alebo snehové lesy prevládajú v horách nad 1200 metrov nad morom. Mierne kontinentálne podnebie je charakterizované drsnou zimou, krátkym jarom, teplým a daždivým letom. Charakteristika veľkých údolí Liky je, že v lete je naplnená veľmi horúcim vzduchom, takže nie je žiadny rozdiel vo vzťahu k pobrežiu Jadranského mora, zatiaľ čo citlivejší rozdiel nastáva po západe slnka, keď teplota výrazne klesá cez noc. Noc sú preto veľmi čerstvé a pohodlné na spanie a dokonca aj počas najväčších letných sezón.

Terapeutický účinok meteorologických prvkov na ľudské zdravie (znížený tlak vzduchu, znížená vlhkosť, zvýšené slnečné žiarenie ...) sa zvyšuje s rastúcou nadmorskou výškou. Lika leží medzi 500 a 1500 metrov nad morom, takže je ideálna pre príjemný pobyt a priaznivý klimatický vplyv na ľudské zdravie. Čistý a čerstvý vzduch z Liky spolu so zdravou výživou je jednou z hlavných príčin dlhovekosti miestnych obyvateľov, ktorí tu žijú celé generácie. Zimy v Lika sú dlhé a chladné a sneženie je bohaté. Na vysokých horách, ako je Velebit, je snehová pokrývka vysoká až 3 m a v priemere asi 4 mesiace zostáva na zemi.

Nižšie je uvedený graf ukazujúci priemernú maximálnu a minimálnu dennú teplotu vzduchu a množstvo zrážok v meste Gospić, čo najlepšie ilustruje mierne kontinentálne podnebie tohto chorvátskeho regiónu.

Priemerná teplota vzduchu - Lika
Priemerná teplota mora - Lika
Posledné pridané ubytovanie v regióne Lika
Apartmán Antonio

od 50 €

Rekreačný dom Režek

od 250 €

Rekreačný dom House Momentum

na vyžiadanie

Rekreačný dom Valinčić

od 180 €