Dovolenka na Vis, jeden z najodľahlejších ostrovov na Jadrane

Dovolenka na Vis, jeden z najodľahlejších ostrovov na Jadrane

Keď ľudia hovoria o najkrajších chorvátskych ostrovoch, Vis je vždy medzi nimi a musíte mať na pamäti, že Chorvátsko má viac ako 1100 z nich, okolo 60 obyvateľov. Vis sa osobitne spomínajú tými, ktorí tam boli. Moja skúsenosť je rovnaká ako skúsenosť všetkých tých, ktorí boli predo mnou. Dokonca som si odvážil povedať, že je to najkrajšie miesto na Jadrane. Nechcem sa však chváliť, videl som to všetko, ale videl som dosť a môžem povedať, že to bola jedna z najzaujímavejších prázdnin, plná krásnej a nedotknutej prírody, pekných pláží a skvelého jedla a viniča.


Vis

Aby ste si mohli vychutnať všetko, čo ponúka Vis, najprv sa musíte tam dostať a to je jediná časť, ktorá nie je taká pekná. Trajekt odbočí z mesta Split dvakrát denne, takže ak vynecháte prvú trajektóriu, budete čakať dosť času na druhú. Lístok pre dvoch ľudí a auto (čo by som odporučil, pokiaľ ide o veľkosť ostrova) spôsobí okamžité bolesti hlavy, jednosmerný lístok je 480 kuna alebo okolo 65 eur. Prejazd trajektom trvá takmer dve a pol hodiny, a tak dlho budete mať bolesť hlavy, pretože v prvý raz uvidíte Vis.


Vis - Komiža

Mesto Vis je jedno z dvoch väčších miest na ostrove, Komiža je o niečo menšia. Takže začnime s najdôležitejšími počas leta - pláže. Kamenice je štrková pláž v meste Komiža, ktorá je obľúbená u mladších generácií, pretože barový bar sa v noci mení na klub. Vedľa lounge baru je reštaurácia, ktorá ponúka dobré jedlo za prijateľné ceny.


Vis - Stiniva

Stiniva je na juhu ostrova a často je označovaná za najkrajšiu chorvátsku pláž a jednu z najkrajších v Európe. Na oboch stranách je útes, takže priechod je len 15 metrov široký. Je to mimoriadne neobvyklé a jedinečné. Vzhľadom na to, že po piatich hodinách nie je slnko. Aby ste sa tam dostali, budete musieť urobiť nejaké lezenie a turistiku, dúfajme, že ste v dobrej kondícii, pretože náročná a strmá cesta trvá asi 15 minút. Budete mať niekoľko škrabancov, keď prídete, a budú úplne zakryté potu, ale vyplatí sa to od takejto Božiej hry s prírodou, ktorú ste nevideli. Zaglav je na východnej strane ostrova a tam sa musíte dostať na miesto Milna. Akonáhle vstúpite do nej, budete musieť chodiť 15 minút od hlavnej pláže, na rozdiel od cesty Stiniva je tu vidieť a nie je žiadne lezenie. Je to piesočnatá pláž, ideálna, ak chcete mať pokoj. Srebrna je pláž v blízkosti mesta Zaglav a dostala sa to z dôvodu odrazu balvanov počas mesiaca mesiaca. Je to ideálne pre rodiny, pretože má veľa borovicového lesa, teda tieň. K dispozícii je tiež reštaurácia a parkovisko.


Vis - Modrá jaskyňa

Vis a tá časť Jadranského mora je najpopulárnejšia pre svoju Modrú jaskyňu a nesmiete ju nijako nechať ujsť! Nachádza sa na neďalekom ostrove Bisevo. Lístok stojí 70 kuna (menej ako 10 eur), ale na to, aby ste sa tam dostali, musíte zaplatiť niektoré miestne spoločnosti pre námornú dopravu. Vypravia sa na ňu tak, že za ďalších 130 kuna (18 Euro) uvidíte aj jaskyňu Medvidinu a pláž Porat. Modrá jaskyňa je jedinečné miesto, bohužiaľ komercializované, ale dokonca päť minút vnútri vás úplne fascinuje. Samotný vstup je zaujímavý, pretože prístav je malý, takže sa môžu dostať len malé člny. Kapitán lode vám povie, aby ste sa pri vstupe do iného miesta pokúšali ležať. Vnútri jaskyne ticho je to prvá vec, ktorú si všimnete, oproti všetkému, čo sa deje vonku. V kombinácii s krásnym modrým odrazom a kryštálovo čistým dnom (aj keď je hĺbka 20 metrov), zažijete absolútnu pokojnosť. Môžete si fotiť, ale kúpanie je zakázané. Zhrnúť to všetko v jednom slove - úžasné.


Vis - Pláž Porat Biševo

Po návšteve Modrej jaskyne sa na ostrove Bisevo dostanete krátkou cestou na pláž Porat. Pláž je chránená pred vetrom, je borovicový les a môžete si vybrať, kam umiestnite uterák, čo znamená, že nie je preplnená. Som možno subjektívny, ale Porat je najkrajšia pláž v Biševe a Vis, takže nie je divu, že som tam išiel dvakrát.


Komiža z najvyššieho vrchu Hum (587 m)

Ak sa obávate, že nebudete mať čo robiť okrem plávania a opaľovania, mýlite sa. Môžete ísť do niektorej z dvoch letných kín, ktoré sú vonku. Jedna sa nachádza v meste Vis, v Komiža. Za pouhých 25 kuna (3,5 Euro) môžete v podstate vidieť všetky kasína. Gostionica Aerodrom je v skutočnosti vináreň / taverna, kde som jedol známy tortu s názvom "viška pogača". Presnejšie, "komiška pogača". Cesto je rovnaké, sardinky sú v obidvoch, ale z Komiža má extra rajčiaková náplň. Na tom istom mieste som vypil najlepší biely vinič v mojom živote - Vugava, sladký druh, ktorý rastie len na tomto ostrove. Ak chcete zdôrazniť, Aerodrom je v Plisku Polje a tam sa dostanete na jednu z dvoch hlavných ciest. Jeden je dlhý 10 km a druhý 18, pomalší, ale s omnoho lepším pohľadom. Miesto, ktoré musíte navštíviť, je cukráreň Cukar. Extrémne chutné koláče v rozmedzí od 12 do 19 kuna (1,5 až 2,5 euro) vás prinesú každý deň. Oni sú tiež pozitívne odlišné, pretože neobvyklé zložky, ako je levanduľa, fig, rozmarín, šalvia. Súťaž je šťastná Cukar si neuvažuje o otvorení ďalších obchodov, ako je tento. Musím spomenúť, že niektoré ďalšie miesta musia vidieť. Navštívte pevnosť kráľa Juraja III., Choďte tam aspoň na pitie. Pevnosť bola postavená britským kráľovským námorníctvom už pred dvoma storočiami a dnes je miestom, kde sa často konajú víkendy. Nenechajte si ujsť titulovú jaskyňu, ktorá bola sídlom Josipa Broza Tito počas druhej svetovej vojny. Je to pod Humom, najvyšším bodom vo Vis. Pohľad odtiaľ je úchvatný. Na raňajky navštívte reštauráciu Fabrika v Komiža. Budete dobre vychutnávaní, atmosféra je naozaj pekná a s kávou zahrnutá všetko to bude stáť sotva 100 kuna (13 Euro). Na večeru som si istý, že aspoň raz budete mať príležitosť zažiť "rybárske noci", na rozdiel od iných ostrovov je táto voľná pre všetkých ľudí.


Vis - mapa

Slová nedokážu popísať, aký krásny je Vis a všetko, čo ponúka, takže najlepšie, čo musíte urobiť, je ísť tam a vidieť sami. Môžem vám zaručiť, že nebudete ľutovať! Najlepší spôsob, ako stráviť dovolenku na ostrove Vis, je prenájom bytu priamo s majiteľmi ubytovania, pretože to bude oveľa lacnejšie a majitelia vám povedia veľa užitočných informácií o ostrove. Môžete si vybrať medzi apartmány v meste Vis a apartmány v Komiža ,, ale určite si budete užívať a mať na tomto magickom ostrove skvelý čas a dovolenku.

Tagy: ostrov Vis, Komiža, Biševo, Modrá jaskyňa

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku