Originálne chorvátske suveníry

Originálne chorvátske suveníry

24.08.2017.


Pri našich cestách a návštevách nových destinácií zvyčajne nakupujeme suvenír, ktorý nám z času na čas pripomenie šťastné spomienky a kvalitný čas strávený na nejakom mieste. Chorvátsko, ako aj ostatné krajiny, má veľké množstvo autochtónnych suvenírov, ktoré sú odlišné od bežných turistických suvenírov, ktoré je možné zakúpiť v takmer každej predajni, ako sú košele, klobúky, figuríny, magnety na chladničku, poháre, poháre a podobné suveníry. Nižšie nájdete niektoré z najznámejších unikátnych suvenírov, ktoré si môžete kúpiť počas dovolenky v Chorvátsku.


Čipka


Čipka

Čipka je viazaná na ľudí z tradičnej chorvátskej dediny a zachovala si tradíciu až dodnes a je významnou súčasťou chorvátskeho etnografického dedičstva. Pôvodným účelom čipiek bolo zdobiť tradičné odevy žien, ale v niektorých regiónoch sa tradícia čipiek rozvíjala prostredníctvom inštitúcií, ktoré ponúkajú kurzy, workshopy a školy, v ktorých sa vyrábali čipky. V priebehu času vytvorilo Chorvátsko tri centrá na výrobu čipiek - ostrov Pag, ostrov Hvar a Lepoglava v chorvátskom Zagorje. V súčasnej dobe sa výroba čipiek používa predovšetkým na komerčné účely a množstvo jedinečných výtvorov, ako sú tabuľky, obrázky, dekorácie, hranice a iné výrobky.


Licitar


Licitar

Tradícia vytvárania Licitar v Európe sa datuje do stredoveku, zatiaľ čo na chorvátskom území sa v jeho kontinentálnej časti rozšírila v priebehu 18. storočia. Licitar je sladký tortový koláč, ktorý je vytlačený do ručne vyrábaných foriem, farbených s ovocnými farbami (z ktorých je najživšia červená farba) a ozdobí malými zrkadlami a podobnými dekoráciami. Aj keď sú vyrobené v rôznych tvaroch, pravdepodobne najznámejšie je červené srdce, pretože chlapci v Chorvátsku tradične darovali dievčatám v tvare srdca, aby ukázali svoju lásku. Licitárske srdce sa často používa ako dekorácia vianočného stromčeka a zakoreňuje sa v chorvátskej kultúre, jasne naznačené skutočnosťou, že o nej je napísaný balet. Ako taký, Licitar je stále považovaný za jeden z chorvátskych symbolov a ideálny autochtónny suvenír.


Levanduľa produkty


Levanduľa produkty

Vzhľadom na svoju geografickú polohu a stredomorské podnebie je Chorvátsko ideálnym miestom pre rast levandule. Lavender kvitne na začiatku letných mesiacov, kedy levanduľové polia sú maľované v jasne fialovej farbe. Najbežnejšie používanie levandule je výroba levanduľového esenciálneho oleja používaného v kozmetickom priemysle. Lavender sa používa aj ako korenie v kulinárskom alebo čajovom. Dnes je levanduľa často balená do malých vôní, ktoré sú ideálnym darčekom alebo suvenírmi, ktoré vám vrátia spomienky a vône z dovolenky strávenej v Chorvátsku. Levanduľové výrobky tiež obsahujú mydlo, šampón a morský soľový kúpeľ s levanduľovou vôňou a kvôli svojim liečivým vlastnostiam sa používa v medicíne a aromaterapii.


Suveníry z Bračského kameňa


Suveníry z Bračského kameňa

Interiér ostrova Brač je tvorený bielym kameňom (mramorom), známym ako Bračský kameň. Ostrovníci odoberali kameň v kameňoch už od dávnych čias. Silná väzba medzi obyvateľmi Bracu a kameňom sa odráža aj v tom, že kameň je vyzdvihnutý, nie ťažený. Skutočnosť, že niekoľko historických budov bolo postavených tak v Chorvátsku, ako aj v celej Európe a na svete z tohto kameňa nám hovorí o jeho kvalite. V Chorvátsku sú najznámejšie budovy postavené z kamenného Braču tri pamiatky pod ochranou UNESCO - Diokleciánovho paláca v Splite, katedrály v Šibeniku a Trogire. Najznámejšie svetové stavby, postavené z kamene Braca, sú Biely dom vo Washingtone a Parlament v Budapešti a vo Viedni. Okrem architektúry sú dnes medzi turistami veľmi populárne suveníry a výrobky vyrobené z Bračského kameňa ako nástěnné hodiny, figúrky, svietniky, srdce, šperky, prívesky, príbory atď.


Šestinový dáždnik


Šestinový dáždnik

Šestinový dáždnik je rozpoznateľný bavlnenou handričkou s výraznou červenou farbou prešitou farebnými pruhmi, ktoré dávajú dojem slnka ohraničeného dúhou. Je vyrobená z ručne vyrobeného gaštanu, drevenej tyče a kovového drôtu. Šestinový dáždnik je neoddeliteľnou súčasťou Šestinového kostýmu, ktorý sa nosil až do šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, keď prestala byť používaná v každodennom živote. Šestinový kostým sa dnes nosí hlavne na slávnostných podujatiach a festivaloch, zatiaľ čo slnečníky Šestine sa používajú ako dáždniky na trhu Dolac v Záhrebe. Názov pochádza z predmestí Záhrebu - Šestine podľa typu príspevku, ktorý obyvatelia oblasti museli platiť každých šesť dní v týždni. Šestinový dáždnik dostal od Chorvátskej obchodnej komory označenie pôvodného chorvátskeho výrobku.


Ekologické a gastro produkty


Ekologické a gastro produkty

Vzhľadom na rozmanitosť chorvátskych regiónov Dalmácia, Istria, Lika, Gorski kotar, Slavónia, Podravina a Baranja, ekologické výrobky obsahujú veľké množstvo rôznych korenín a občerstvenia, ktoré sú pre tieto oblasti jedinečné. Nižšie uvádzame niektoré ekologické výrobky, ktoré si určite zažijete: domáce brandy a likéry rôznej chute (čučoriedka, slivovice, čerešňa, likér a pod.), Miestne vína (biele, čierne, ruže), džem z suchých fíg atď.


Tagy: Suveníry, Chorvátsko, cestovný ruch

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku