Najkrajšie jaskyne v Chorvátsku

Najkrajšie jaskyne v Chorvátsku

Hoci je Chorvátsko turistickou destináciou najznámejšou pre svoje krásne pláže a jasné modré more, milovníci jaskýň si určite uvedomujú skutočnosť, že v Chorvátsku je asi desať tisíc známych jaskýň. Avšak z celkového počtu jaskýň je pre návštevníkov otvorených len štyridsať. Všetky jaskyne v Chorvátsku sú chránené zákonom a návšteva je povolená iba v prípade, že vám bolo udelené povolenie na výskum alebo na turistické účely, preto sa neodporúčajú individuálne návštevy bez úradného sprievodu.


Odysseská jaskyňa - ostrov Mljet

Odysseská jaskyňa - ostrov Mljet

Jaskyňa Odysseus sa nachádza na južnom pobreží ostrova Mljet. V letných mesiacoch, keď je slnečné svetlo najsilnejšie v mori, vzniká veľkolepé spektrum farieb, ktoré sú mimoriadne zaujímavé pre milovníkov prírodných krás. Prístup k jaskyni z mora je možný s menšou loďou alebo plávaním. Vstup je len päť metrov široký a výška je jeden meter a pol, zatiaľ čo prístup z pevniny je uľahčený improvizovaným schodiskom. Nájdite si cenovo dostupné apartmány a súkromné ubytovanie na ostrove Mljet .


Modrá jaskyňa, ostrov Bisevo

Modrá jaskyňa, ostrov Bisevo

Modrá jaskyňa je morská jaskyňa, ktorá sa nachádza v zátoke Balun na východnej strane ostrova Biševo asi osem kilometrov od mesta Komiža na ostrove Vis. Prístup do jaskyne je možný pomocou malej veslice cez vonkajší umelo prehlbovaný vchod. Prostredníctvom podvodného otvoru na južnej strane jaskyne prechádza časť dňa slnečným žiarením odrážajúcim sa od dna a osvetľovaním jaskyne s účinkom modrej farby. Jaskyňa je vhodná na potápanie. Ostrov Biševo je najbližšie k ostrovu Vis, kde máte možnosť zostať v meste Vis na východnej strane ostrova alebo v Komiza na západe strane ostrova.


Baracove jaskyne - Plitvice

Baracove jaskyne - Plitvice

Barakove jaskyne tvoria tri jaskyne, ktoré sa nachádzajú asi 6 kilometrov od Rakovice v blízkosti Plitvických jazier. Prehliadka jaskyne je organizovaná sprevádzaná sprievodcom, ktorý vás oboznámi so všetkými tajomstvami týchto krásnych jaskýň. Návšteva trvá asi hodinu a je k dispozícii v chorvátčine, angličtine a nemčine. Vizuálnu predstavu dodatočne pridávajú ľadové svetlá, ktoré zdôrazňujú krásu tejto jaskyne. Okrem bohatej jaskynnej výzdoby sú Barakove jaskyne známe aj svojimi archeologickými nálezmi z prehistorických objektov z obdobia 7. storočia pred naším letopočtom. Bohatú a rôznorodú ponuku súkromného ubytovania nájdete v Plitvické jazerá , ak rozhodnete sa navštíviť tento zaujímavý podzemný svet.


Jaskyňa Vrelo - Fužine

Jaskyňa Vrelo - Fužine

Vrelo jaskyňa v Fužine podľa niektorých predpovedí je asi 3,5 milióna rokov stará a bola objavená náhodou v polovici minulého storočia. Dĺžka jaskyne len 300 metrov robí ju jednou z menších jaskýň, ale bohatstvo jaskynných dekorácií ju odlišuje od iných jaskýň v Chorvátsku. V samotnej jaskyni je zdroj vody a prírodné jazero, ktoré ju robí výnimočnou. Jaskyňa Vrelo bola navrhnutá pre turistiku a osvetlila sa na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia. Vzhľadom na to, že je to veľmi mierne strmé, je ideálny pre návštevu detí a starších ľudí. Súkromné ubytovanie v romantickej Fužine vám umožní relaxovať v čistom vzduchu. zaneprázdnený každodenný život a návšteva tejto krásnej jaskyne!


Cerovacské jaskyne - Lika

Cerovacské jaskyne - Lika

Najznámejšie jaskyne v Chorvátsku sú jaskyne Cerovac, ktoré sa nachádzajú v južnej časti prírodného parku Velebit. Jaskyne Cerovac sa nachádzajú v južnej časti prírodného parku Velebit a predstavujú najväčší komplex jaskýň v Chorvátsku. Najznámejšie jaskyne sú Horné jaskyne dlhé asi 1200 m a Dolná jaskyňa, ktorá má dĺžku približne 2400 m. Prístup k jaskyniam pre turistické návštevy je možný a návštevníci si môžu vychutnať výnimočne bohaté dekorácie v jaskyniach. Aj v jaskyniach sa nachádzajú ľudské kosti a pozostatky jaskynných medveďov. Cerovacské jaskyne sú chránené ako geologická pamiatka prírody. Pre prehliadku mesta je potrebné predchádzajúce oznámenie a prehliadka trvá asi hodinu. Najbližšie miesto, kde nájdete cenovo dostupné súkromné ubytovanie, je Gračac , ktorý sa nachádza v Zadarskom kraji , a len 20 km od Jadranského mora.


Jaskyňa Veternica - Záhreb

Jaskyňa Veternica - Záhreb

Jaskyňa Veternica sa nachádza v blízkosti Záhrebu, v juhozápadnej časti prírodného parku Medvednica. Hoci dĺžka jaskyne je viac ako sedem tisíc metrov, čím sa stáva jednou z najdlhších jaskýň v Chorvátsku, časť turistov je len prvých 380 metrov. V toristickej časti jaskyne sa nachádzajú geomorfologické javy - pieskové duny, erózie, pozostatky vyhynutých medveďov, fosílie a podobné prírodné javy. Záhreb sa rýchlo stáva čoraz populárnejšou turistickou destináciou vďaka bohatej a rozmanitej ponuke turistov počas celého roka a ponúka počet apartmánov a izieb v súkromnom ubytovaní, ktoré sú ponúkané na denné prenájmy.


Jaskyňa Lokvarka - Lokve, Gorski kotar

Jaskyňa Lokvarka - Lokve, Gorski kotar

Jaskyňa Lokvarka sa nachádza v srdci Gorského kotaru, krásnej zelenej oázy, ktorá sa nachádza medzi Rijekou a Záhrebom, kde existuje harmonické spolužitie človeka a prírody. Vzhľadom na to, že v ňom nie je žiadny prirodzený vstup, bola jaskyňa Lokvarka celkom náhodou objavená pri vykopávaní vápenca na začiatku 20. storočia. Pre svoju nespornú krásu sa považuje za jednu z najkrajších jaskýň chorvátskeho krasu. Existuje šesť úrovní, z ktorých štyri sú otvorené pre turistické návštevy. Jej dĺžka je asi 1 179 metrov, jeho hĺbka je asi 275 metrov a od hĺbky asi 75 metrov od začiatku až po dno je to najhlbší speleologický objekt v Chorvátsku, ktorý je usporiadaný pre turistické návštevy. Teplota pôdy a vzduchu v jaskyni je okolo osem stupňov s vysokou vlhkosťou. Vek dekorácie šafranu sa odhaduje na približne 20 000 rokov, zatiaľ čo vek jaskyne je ešte väčší. Lokvarská jaskyňa je známa svojou bohatou faunou a má viac ako tridsať jaskynných bylín. Väčšina organizmov nachádzajúcich sa v jaskyni je endemickými druhmi. Ak sa rozhodnete navštíviť túto krásu prírody, nájdete cenovo dostupné ubytovanie v idylickom mestečku Lokve , kde môžete stráviť príjemnú dovolenku uprostred nedotknutej prírody.


Manita peć - Starigrad Paklenica

Manita peć - Starigrad Paklenica

Národný park Paklenica sa nachádza v južnej časti Velebitu na ploche menšej ako 100 km2. Manita peć je jediná jaskyňa usporiadaná pre návštevy turistov a nachádza sa v oblasti NP Paklenica. Otvorila svoje dvere v roku 1937, kedy bola usporiadaná pre návštevníkov a jej prehliadka trvá asi pol hodiny a je možná len s vodcami. Je to asi hodinu a pol od parkoviska v meste Velika Paklenica, zatiaľ čo vchod do samotnej jaskyne sa nachádza asi 570 metrov nad morom. Okrem svojej priestrannosti je Manita Peć bohatá na jaskynné ozdoby, ktoré sa líšia podľa tvaru a spôsobu držania tela, najčastejšie sú stalagmity, stalaktity, stĺpy (stalagata) a jaskynné kaskády. Jaskyňa je bohatá na podzemnú faunu, najmä s veľkým počtom rôznych druhov netopierov. Vzhľadom na to, že v letných mesiacoch je asi deväť stupňov vo vnútri, je potrebné nosiť vhodné oblečenie. Východiskový bod pre návštevu jaskyne a celý národný park Paklenica je Starigrad - Paklenica kde nájdete súkromné ​​ubytovanie v apartmánoch, izbách alebo rekreačných domoch.

Tagy: Jaskyne, jaskyne, Chorvátsko

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku