Bačinské jazerá - Oáza v dalmatínskom krase!

Bačinské jazerá - Oáza v dalmatínskom krase!

Prišlo leto. Je to obdobie, počas ktorého väčšina z nás odchádza na tak dlho očakávanú dovolenku. To sú tie dva, tri týždne v roku, keď chceme, aby bol náš život bez stresu a ruchu. "Slnko, more a kniha sú to jediné, čo potrebujem," sú moje zvyčajné myšlienky pred odchodom na dovolenku. Ale akonáhle prídem na preplnené jadrové pláže, uvedomujem si, že to nestačí. Pokojné miesto bez príliš veľa ľudí a turistov je vlastne to, čo skutočne potrebujem!

Takúto oázu som objavil toto leto, na juhu chorvátskeho pobrežia Jadranského mora, presnejšie v okrese Dubrovník-Neretva. Neexistujú žiadne davy ani príliš veľa ľudí. Je to miesto, kde môžete nájsť svoje miesto v tieni alebo si vychutnať slnko, občerstvenie v čistej vode jazier a čítanie kníh v pokoji a sile. Kriket sú skoro jediné živé bytosti, ktoré môžu narušiť váš pokoj. Tu si budete môcť vychutnať rôzne vodné športy - plávanie, jazda na kajaku a pod. Ak takisto snívate o takejto dovolenke, navštívte jazerá Baćina! Verím, že tieto jazerá sú pre väčšinu z vás neznáme, preto vám dám niekoľko poznatkov o tejto idyli v okrese Dubrovník-Neretva.

 

Baćina jazerá - Dalmácia

 

Baćina jazerá sa nachádzajú v Baćine, malom mieste v blízkosti mesta Ploče (niekde medzi Makarskou a Dubrovníkom). Pozostáva z celkovo šiestich prepojených a jedného samostatného jazera; Voćuša, Trniševo, Podgora, Sladinac, Vranjak (alebo Vrbnik), Vitanj a Plitko.

Sú to sladkovodné jazerá, hoci sú tu aj pramene priamo spojené s morom. Jazerá sú kryptorespresívne, čo znamená, že dno jazera je pod hladinou mora. Na jazerách sú tri malé ostrovčeky. Tieto jazerá majú mimoriadnu prírodnú hodnotu, pretože tam bolo obývané veľké množstvo chránených a dokonca endemických druhov rastlín a živočíchov.
Môžete stráviť svoju dovolenku tu pri jazerách, pretože Baćine ponúka ubytovanie v súkromí v apartmánoch a táboroch. Ak ste zvyknutí na kemping alebo stan, tam sú 2 tábory hneď vedľa jazera. Ak nie ste taká osoba, v meste Baćine je niekoľko apartmánov a izieb. Keďže nie je obchod, je možné vyzdvihnúť potraviny v neďalekom mestečku Ploče alebo v jednom z miest na riviére Makarskej riviéry.

V prípade, že navštívite jazerá Baćina v polovici augusta, presnejšie v druhej soboty v auguste, nenechajte si ujsť tradičný maratón Neretva. Amatérske športové súťaže v malých člnoch (tradičné historické lode) v delte Neretva. Závod začína pod mostom v Metkoviči a pokračuje po prúde po rieke Neretva cez miesta: Kula Norinska, Krvavac, Opuzen, Komin, Banja a Šaric Struga. Rogotin, Čeveljuša, Stablina a končí v meste Ploče, kde rieka prúdi do Jadranského mora. Dĺžka trasy je 22.500 metrov.

 

Baćina jazerá - Dalmácia

 

Toto sú miesta, ktoré tvoria deltu Neretvy. Na rozdiel od tradičného dalmatínskeho krasu, ktorý má málo úrodnej pôdy, delta Neretvy je veľká plocha obrábanej pôdy predovšetkým pre poľnohospodárstvo. Dobre známe vodné melóny Neretvy a citrusové plody (pomaranč, citrón, mandarín) sú najdôležitejšími poľnohospodárskymi produktmi v tejto oblasti. Pri jazde cez údolie pozdĺž rieky a cesty nájdete väčší počet stánkov, kde si môžete kúpiť rôzne domáce výrobky, ovocie a zeleninu.

Ak strávite dovolenku na Makarskej riviére alebo idete do Pelješac alebo Dubrovník, nezabudnite navštíviť malé miesto jazier Baćine a Baćina. Prejdite sa okolo jazier buď loďou, kajakom alebo pádlovým surfom a osviežte sa plávaním v jazerách! Nebudete sklamaní! Dokonca sa možno môže páčiť tak, že návrat do Makarskej alebo na ďalšiu cestu do Dubrovníka bude odložený.

Tagy: Baćina jazerá, Ploče, Neretva, Dalmácia

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku