Aktivity a atrakcie v Chorvátsku

Pozývame vás, aby ste vyskúšali všetky aktivity a atrakcie a zažili nezabudnuteľnú aktívnu dovolenku vo všetkých častiach Chorvátska, od krištáľovo čistého Jadranského mora, cez hory až po zelené roviny Slavónie a kontinentálneho Chorvátska!

Cyklistika v Chorvátsku

Cyklistika v Chorvátsku

Z makadamových poľných chodníkov, ktoré sú ideálne pre horskú cyklistiku a spevnené cesty pre jednoduché jazdy na bicykli pre rodiny, je v Chorvátsku taká rozmanitosť, takže ktokoľvek dokáže nájsť ideálnu cyklistickú cestu pre seba. Ak nemôžete vziať bicykel, môžete si ho vždy prenajať a začať nezabudnuteľné dobrodružstvo v horách, na ostrovoch a na chorvátskom pobreží.

Plachtenie a námorníctvo v Chorvátsku

Plachtenie a námorníctvo v Chorvátsku

66 ostrovov, 652 malých ostrovov, 389 útesov a 78 útesov je viac ako tisíc a jeden dôvod pre plachetový sen v Chorvátsku. Ideálne rozdelené pozdĺž celého pobrežia Jadranského mora, ostrovy nepresahujú 10 námorných míľ vo vzdialenosti od pevniny a od seba. S približne 1500 zálivmi a prístavmi na ostrovoch a na pevnine je chorvátsky Jadran rovnako ideálny pre plavbu alebo plavbu. V areáli je k dispozícii 56 moderných prístavov s 16 000 prístavmi a 5500 suchých kotvisok po celý rok. Vo väčšine týchto prístavov si môžete prenajať plachetnica alebo si vziať profesionálne kurzy plavby.

Potápanie v Chorvátsku

Potápanie v Chorvátsku

Rozvinutý podmorský svet Jadranského mora sa nachádza asi 50 metrov hlboko v severnom Jadrane a dosahuje až okolo 250 metrov hĺbky pri Palagruze a neďaleko od Jabuky dosahuje hĺbky okolo 1300 m. Skúsení potápači môžu ísť na organizované zájazdy pri hľadaní zaujímavostí ako atraktívna endemická flóra a fauna Jadranského mora alebo potopené rímskych galérií a vojnových lodí. Začiatočníkom sa ponúka možnosť rôznych odborných kurzov a potápania.

Rafting v Chorvátsku

Rafting v Chorvátsku

Ak hľadáte kvalitný rafting v Chorvátsku, nezabudnite na názvy riek: Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Una, Zrmanja a Cetina. Početné organizované raftingové výlety v Chorvátsku zahŕňajú sprievodcu a všetko potrebné vybavenie pre každého člena posádky. Podľa stupňa obtiažnosti majú chorvátske rieká tretí stupeň a výnimočne v niektorých častiach rieky Dobra a Una majú štvrtý stupeň, čo znamená veľkú technickú pripravenosť a schopnosť. Rafting môže byť tiež zábavný a relaxačný pre celú rodinu, napríklad na rieke Cetina v Dalmácii pri Omiši.

Kanoistika v Chorvátsku

Kanoistika v Chorvátsku

Vedeli ste, že kanoistika je starou tradíciou v Chorvátsku? Tradičné chorvátsky kanoe tzv. Trupice sa stále používajú na rybolov a prepravu v delte rieky Neretva. Vhodné pre rodinné a skupinové výlety, kanoistické výlety s miestnymi sprievodcami vás dovedú na scénické jazdy v blízkosti mnohých hradov a pevností, ako sú Trakošćan, Ozalj a Dubovac, alebo Radmanove mlyny na rieke Cetina alebo starých mlynoch Krka. Špeciálna scenéria vás očakáva na ostrove Visovac s kláštorom, ktorý sa nachádza uprostred jazera tvoreného riekou Krka.

Kajakovanie v Chorvátsku

Kajakovanie v Chorvátsku

Vzrušujúce dobrodružstvá na kajakoch na rieke alebo pokojnejšie jazdy na kajakoch na mori, chorvátskych vodách má veľký potenciál. Takmer každá rieka ponúka rôzne stupne závažnosti. Od riek Dobra, Mrežnica, Una, Kupa, Korana na severe až po rieky Zrmanja, Krka a Cetina na juhu, s kajakom objavíte nádherné scenérie prírody. Môžete ísť na organizované zájazdy, kde dostanete všetko vybavenie alebo sami a kráčať po krásnych riečnych kaňonoch a na mnohých vodopádoch, ktoré sa tešia v nedotknutej prírode plnej voľne žijúcich živočíchov. Morské kajakovanie je tiež veľmi populárne a ponúka sa pozdĺž celého pobrežia najmä v turistických miestach, ako je Dubrovník, kde môžete napríklad vidieť murované múr Dubrovníka. Môžete tiež navštíviť množstvo neobývaných malých ostrovov a vychutnať si v krištáľovo čistom Jadranskom mori.

Jazda na koni v Chorvátsku

Jazda na koni v Chorvátsku

Najznámejšie jazdecké centrá v Chorvátsku sa nachádzajú v Slavónii, Istrii a Dalmácii. Od malých rodinných fariem až po moderné jazdecké strediská so školami a čoraz obľúbenejšie terapeutické vychádzky na koni až po najznámejšiu tradičnú jazdeckú súťaž - slávnu Sinj Alka, Chorvátsko ponúka širokú škálu možností na jazdu na koni. V Djakove na Slavónsku nájdete stále známe Lipizzánske kone, ktoré sa tu pestujú od 13. storočia. Môžete sa pozrieť na mnohé prírodné krásy Chorvátska, ako je Velebit na koňoch, čo je jedinečný zážitok, keď sa úplne spojíte s prírodou.

Lietanie v Chorvátsku

Lietanie v Chorvátsku

Zhromaždené v súkromných kluboch a letových školách, chorvátskych letákov a paraglidistov ponúkajú organizované zájazdy a medzinárodné súťaže. Môžete lietať s balónom cez Medvednickú horu pri Záhrebe do chorvátskeho Zagorje, Samoboru alebo Žumberka a až do Slavónie. Vhodnými pre paraglidery sú početné vrcholky ako Učka a Ćićarija na Istrii, Gorskom Kotári, na horách Velebit a Mosor a dalmatínskom vnútrozemí a tiež v južnej Dalmácii ako sú Biokovo a Rilićské vrchy a vrcholy ostrova Krk, Brač a Hvar. Paragliding ponúka nezabudnuteľný zážitok z lietania a jeden z najlepších príkladov je na hory Biokovo, kde začnete lietať v nadmorskej výške 1500 metrov a končíte na jednej z pláží Makarskej riviéry.

Speleológia v Chorvátsku

Speleológia v Chorvátsku

Ako skutočný krasový región je Chorvátsko plné jaskýň. Najznámejšie a najviac čarovné sú Modrá jaskyňa na ostrove Biševo a jaskyne Dragons na ostrove Brač. Jaskyne Papuk, región Kordun, Lika, Dalmácia a Dalmácia Zagora sú otvorené pre návštevníkov, ktorí sa môžu tešiť na rôzne formy stalaktitov a stalagmitov. Najkrajšie jaskyne sa nachádzajú v Istrii, Gorskom Kotári a Medvednici, a pre skutočných milovníkov podzemia odporúčame jaskyňu Veterniku pri Záhrebe, jaskyni Cerovačke v blízkosti Gračac a Lukeho jamy na Velebit.

Horolezectvo v Chorvátsku

Horolezectvo v Chorvátsku

Chorvátsko je krajinou s mnohými turistickými trasami. Začiatočníci môžu začať už v blízkosti Záhrebu, Ogulinu, Rovinja, Pazinu, Splitu a Omiša. Zaujímavé turistické chodníky a hory tiež čakajú na ostrove ako Mljet, Hvar, Brač a Vis. Vyhradené turistov si môže vybrať až 400 organizovaných turistických trás, z ktorých niektoré sú najnáročnejšie v Európe. Najvyššie destinácie čakajú v Paklenica, Velebit, Učka, Dinara, Mosor a Biokovo, medzi ktorými je 350 metrov vysoký útes Anića Kuk, najväčšia príťažlivosť pre horolezcov v Chorvátsku. Jednou z najznámejších turistických trás v Chorvátsku je určite trasa Premužić, ktorá je dlhá 60 kilometrov a prechádza najzaujímavejšími časťami pohoria Velebit s nádherným výhľadom na Kvarner a Jadranské more.

Športový rybolov v Chorvátsku

Športový rybolov v Chorvátsku

Vedeli ste, že prvú harpúnu na podmorský rybolov prišla do Chorvátska začiatkom 20. storočia a že prvé majstrovstvá sveta v podmorskom rybolove sa konali už dávno v Mali Lošinj v roku 1957? Či už máte radi rybolov na rieke, na mori alebo pod vodou, Chorvátsko určite splní všetky vaše sny o rybolove. Z rôznych morských druhov, ako sú morský vlk, dentex, morský tres, tuniak a sladkovodné exempláre ako pstruh alebo sumec, Chorvátsko je bezkonkurenčným najlepším miestom pre športových rybárov.

Golf v Chorvátsku

Golf v Chorvátsku

Rastúci trend je každý rok vyšší a čoraz viac ľudí si tento šport vyberá ako ideálnu formu rekreácie a relaxácie v prírode. Napriek tomu, že v súčasnosti v Chorvátsku nie je žiadne pole s 18 jamkami okrem Národného parku Brijuni a niekoľko súkromných golfových terénov s 9 jamkovými poliami. Vďaka svojej ideálnej krajine a miernemu podnebiu sa Chorvátsko plánuje stať hlavnou golfovou destináciou v Európe.

Lyžovanie v Chorvátsku

Lyžovanie v Chorvátsku

Okamžite v zázemí Rijeky je lyžiarske stredisko Platak a trochu ďalej chorvátsky olympijský stred Bjelolasica vo výške 620 m. V blízkosti hlavného mesta Záhreb môžete lyžovať na svahoch Medvednice na novo vyzdobených chodníkoch z najvyššieho vrcholu Sljeme. Tu od roku 2005 drží významnú medzinárodnú súťaž - Snow Queen, ktorá je pomenovaná podľa našej lyžiarskej kráľovnej Janice Kostelićovej.