Gastronómia v Chorvátsku

Objavte gastronomickú ponuku, kulinárske zvyky a kvalitné vína a olivový olej, ktoré si môžete vychutnať pri návšteve Dalmácie, Istrie a zvyšku Chorvátska

Gastronómia

Gastronómia v Chorvátsku

Kontinentálna kuchyňa je typická pre svoje rané pro-slovanské korene a novšie kontakty so zavedenými školami gastronómie - maďarským, viedenským a tureckým. Mäsové výrobky, sladkovodné ryby a zelenina dominujú.

Pobrežný región sa vyznačuje vplyvom Grékov, Rimanov, Illyrians a neskôr stredomorskej kuchyne - talianskej a francúzskej. V ponuke je množstvo olivových olejov, prosciutto, rôznorodá zelenina, dalmátske vína ako Babić, Malvasia, Prosecco a Vrbnik Žlahtina, ako aj rôzne likéry ako sladké, sépie, chobotnice, sóje, homáre, chobotnice, slávny Maraschino.

V roku 2008 sa národný kulinársky tím prvýkrát zúčastnil svetového stretnutia šéfkuchárov a kuchárov, kulinárskych olympijských hier v Erfurte v Nemecku a získal bronzovú medailu.

Olivový olej a víno

Olivovníky v Chorvátsku

Istrijský a dalmatínsky olivový olej je výnimočný, výnimočná kvalita. Rastúca dôležitosť cestovného ruchu v Istrii a Dalmácii zaberá extra panenský olivový olej a cesty olivového oleja, ktoré môžete navštíviť počas Vášho pobytu v Chorvátsku. Počas októbra a novembra sa môžete podieľať aj na zbere olív a zažiť miestne zvyky a tradičný spôsob života. Najbežnejšími druhmi olív sú Buža, Buža Minuda, Buža Puntoža, Črnica, Drobnica, Istria Bjelica, Karbonaka, Moražola, Oblička, Rošinjola a Žižolera.

Olivový olej Chorvátsko

Istria a Kvarner v popredí v produkcii prémiových vín: Malvasia, Merlot, Cabernet Sauvignon, Teran, Refok, biele a šedé Pinot, Chardonnay, Muscat, Trojšćina (Susak), Vrbnik Žlahtina (Krk). Vinárstvo Kozlović z Momjan má dlhú tradíciu v produkcii Malvasie, Muscat a Terran. V posledných rokoch je veľmi populárne vinárstvo Katunar z Vrbniku, ktoré produkuje Žlahtinu, červené víno a šampanské.

Olivový olej a víno v Chorvátsku

Dalmácia je bohatá na domáce odrody hrozna. Najznámejšie vína sú Babić a Plavina (Primošten), Merlot (Drniš), Debit, Pošip Maraština a Grč (Korčula), Vugava a Plavac Mali (Vis), Plavac a Bogdanuša (Hvar), Plavac Mali (Pelješac) víno Prošek a svetovo preslávené vysoko kvalitné víno Dingač. Medzi najvýznamnejšie vinárne patria Vinice Plančić z Hvaru, Jedinstvo poľnohospodárskej družstevnej vinárstva, vinárstvo Toreta z Korčuly, v ktorej sa pestovali domorodé odrody Pošip a Rukatac. Vinárstvo Plenković každoročne produkuje približne 300 000 fliaš Zlatni Plavac.

Víno v Chorvátsku