Národné parky v Chorvátsku

Chorvátsko má 8 krásnych národných parkov, z ktorých jeden je pod ochranou UNESCO. Nájdite si ideálne ubytovanie v našom katalógu, navštívte neďaleký národný park a zažite všetku krásu a kúzlo, ktoré vám ponúka prírodné krásy Chorvátska

Národný park Brijuni

Národný park Brijuni

Pozdĺž západného pobrežia Istrie je niekoľko ostrovných skupín, z ktorých najzaujímavejšie, najväčšie a najrozvinutejšie je ostrovná skupina Brijuni s 14 ostrovmi a ostrovčekmi o rozlohe 7,4 km2. Veľký ostrov ako najväčší ostrov súostrovia Brijuni, ktorý bol pestovaný v harmonickej krajine lúk a parkov, obsahuje mimoriadne cenné pozostatky architektonického dedičstva a je dôležité poznamenať, že more je takmer 80% chráneného územia národného parku, v ktorom Sú takmer všetky prvky morského ekosystému Jadranu.

Národný park Kornati

Národný park Kornati

NP Kornati má rozlohu 220 km2 a zahŕňa 89 ostrovov, ostrovčekov a útesov s približne 238 km pobrežia. Napriek tomuto pomerne veľkému počtu ostrovov tvorí kontinentálna časť parku menej ako 25% celkovej plochy, zatiaľ čo zvyšok je morským ekosystémom. Plávať v krištáľovo čistom a teplom mori Kornati. To je zážitok, ktorý si spomeniete na celý svoj život.

Národný park Krka

Národný park Krka

Panenská čistá krasová rieka so 7 magickými vodopádmi vzniká v blízkosti Knina, v dvoch tretinách svojej dĺžky preteká kaňony. Je mimoriadne bohatá na endemickú flóru a faunu s 222 druhmi vtákov. Jazero Visovac medzi Roski Slap a Skradinski slap (13 km) je ostrov Visovac s františkánskym kláštorom v idylických záhradách s dlhou kultúrnou históriou. Tiché jazerá a rieky sú ideálne pre kanoe a kajaky. Národný park má možnosť plávať, takže si dajte svoje plavky a osviežte sa v krištáľovo čistej rieke Krka!

Národný park Mljet

Národný park Mljet

Toto je podľa mnohých najkrajšieho a najzelenejšieho ostrova Jadranu. Je to jedna z najzaujímavejších kultúrno-historických perál Stredozemného mora, s každoročne viac turistov. Kto ho navštívi, ako tento park toľko, a on sa neustále vracia!

Národný park Paklenica

Národný park Paklenica

Národný park Paklenica pokrýva oblasť pobrežného svahu južného Velebitu, zóny najvyšších vrcholov (Vaganski vrh, Babin vrh, Sveto Brdo). Zahŕňa oblasť prívalových tokov Veľkej a Malej Paklenice a ich charakteristické kaňony vytesané vertikálne do južných svahov Velebitu. Národný park Paklenica je najdôležitejšie chorvátske lezecké centrum známe mimo hraníc Chorvátska. Zvláštnosťou tejto lezeckej oblasti je jeho blízkosť k pobrežiu a Riviéra Paklenica je ideálnym miestom na spájanie horolezectva a vodných športov.

Národný park Plitvické jazerá

Národný park Plitvické jazerá

Najobľúbenejším z ôsmich národných parkov v Chorvátsku je národný park Plitvické jazerá. Plitvické jazerá sú v roku 1979 jediným národným parkom v Chorvátsku zapísaným do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a patria medzi prvé na svete. K dispozícii je 16 krištáľovo čistých jazier spojených s množstvom vodopádov, ktoré robia zázrak prírody. Vodopád Plitvického potoka klesá z hornín, tvorí 78 m vysoký vodopád Veľkých pádov, najvyšší vodopád v Chorvátsku, spolu s vodou z jazier tvoria rieku Korana.

Národný park Risnjak

Národný park Risnjak

Západný pohorie je spojený s Dinárskymi Alpami a má veľké Risnjak (1528 m) a Snjeznik (1506 m) a je bohatý na krasové javy, ako sú chyby, priepasti, jaskyne a jamy. Veľké plochy sú pokryté starými ihličnatými lesmi, horskými lúkami, subalpínskou a alpskou flórou s množstvom endemických druhov. Ak sa chcete dozvedieť viac o faune parku, obzvlášť veľké zvieratá prídu, počúvať a zlúčiť s prírodou.

Národný park sever Velebit

Národný park sever Velebit

Z Vratnika (698 m) na ceste Otočac-Senj do Veliki Alan (1379 m), obklopený morom s nahými skalami kanála Velebit, s interiérom zalesnených hôr, Národný park North velebit pokrýva najširšiu časť Velebitu Vrch. Táto oblasť bola vyhlásená za národný park kvôli rôznorodosti krasového fenoménu, biodiverzite voľne žijúcich živočíchov a výnimočných prírodných krás na relatívne malej ploche.