Príchod do Chorvátska

Pozývame Vás na návštevu Chorvátska, rezerváciu apartmánu alebo dovolenkového domu a objavte všetku chorvátsku krásu a šarm

Cestná mapa Chorvátska

Príchod do Chorvátska

Na vstup do Chorvátska je potrebné mať: vodičský preukaz, automobilovú evidenciu a doklady o poistení vozidla. Na používanie služieb prenájmu áut je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Povolenie vydáva krajský auto-klub.

Vodič motorového vozidla registrovaného v zahraničí, ktorý vstúpi na územie Chorvátskej republiky, musí mať platný medzinárodný doklad o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel platný na území Európskej únie alebo iný dôkaz o existencii takéhoto poistenia. Medzinárodné poistné doklady a dôkazy sa považujú buď za oficiálnu poznávaciu značku vozidla bežne umiestneného na území krajiny, ktorej štátna poisťovňa je signatárom multilaterálnej dohody, alebo platnou zelenou kartou vydanou pre vozidlo s pôvodom v krajine ktorého národná poisťovňa nie je signatárom mnohostrannej dohody a iných dokladov a dôkazov, ktorých platnosť uznáva chorvátsky poisťovací úrad.

Obmedzenia rýchlosti

  • 50 km/h - v dohodnutých oblastiach
  • 90 km/h - mimo usadených oblastí
  • 110 km/h - na hlavných cestách určených výlučne pre motorové vozidlá a na diaľniciach
  • 130 km/h - na diaľniciach
  • 80 km/h - pre motorové vozidlá s karavanovým prívesom bez brzdy
  • 80 km/h - pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom; na diaľniciach môžu autobusy jazdiť až do 100 km / h, s výnimkou autobusov s deťmi

Znížte a nastavte svoju rýchlosť na mokrej vozovke. Jazda s tlmenými svetlom je povinná v zimnom období. Používanie mobilných telefónov počas jazdy je zakázané!

Používanie bezpečnostných pásov je povinné. Reflexná bez rukávov je povinnou súčasťou núdzového vybavenia každého vozidla. Vodič je povinný nosiť ho, keď je na ceste mimo vozidla (zmena pneumatiky, vykonávanie opráv na vozidle, naplnenie benzínom, zastavenie iných vozidiel pri snahe o pomoc atď.)

Čerpacie stanice

Vo väčších mestách a na diaľniciach sú čerpacie stanice otvorené 24 hodín denne. Čerpacie stanice predávajú Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98, Euro Diesel a Diesel. Plyn (LPG) je dostupný vo veľkých mestách a na čerpacích staniciach na diaľniciach.

Informácie o cenách pohonných hmôt a zoznamoch centier predávajúcich plyn LPG nájdete na adrese:
www.ina.hr, www.tifon.hr, www.hak.hr.

Zdroj informácií: