Základné informácie o Chorvátsku

Prečo navštíviť Chorvátsko a rezervovať si apartmán, izbu alebo dovolenku priamo s majiteľmi prostredníctvom www.dovolenka-apartmany-chorvatsko.com?

O Chorvátsku

Chorvátska republika sa považuje za jednu z najkrajších krajín na svete, ktorá si zaslúži svoju geografickú polohu. Chorvátsko zaujíma najväčšiu časť východného pobrežia Jadranského mora, ktoré ako súčasť Stredozemného mora preniká najhlbšie do európskej pôdy. Chorvátske pobrežie a početné ostrovy využívajú väčšinu pobrežia Jadranského mora. Úzka horská oblasť Dinara oddeľuje stredomorský región od strednej európskej kontinentálnej časti, ktorá sa rozprestiera od východných okrajov Álp na severozápade až po pobrežie Dunaja na východe a zahŕňa južnú časť úrodnej panónskej nížiny.

Jadranské more

Intenzívne modré Jadranské more je 783 km dlhé, z čoho celková pobrežná línia vrátane ostrovov je dlhá 7868 km a chorvátska časť tvorí až 74%, resp. 5 835 km, je skutočným stvárnením najlepšej kvality Stredomoria. Ak chcete presné čísla: transparentnosť a zrozumiteľnosť na šírom mori v rozmedzí do 56 m a pozdĺž pobrežia až do hĺbky 5 m. Hĺbka mora na severe pozdĺž pobrežia Istra je až 50 metrov hlboká, zatiaľ čo na ostrove Palagruža s hĺbkou až 250 metrov a blízko najdlhšieho ostrova Jabuka, až do hĺbky 1300. Priemerná teplota v lete sa pohybuje medzi 22-27° C a najnižšou zimnou teplotou okolo 7° C a na jar je príjemná 18° C.

Podnebie

Chorvátsko má tri klimatické pásma. Interiér je mierne teplý a daždivý, zatiaľ čo najvyššie vrcholy Chorvátska majú horské podnebie, ktoré zahŕňa sneženie. Oblasti pozdĺž pobrežia Jadranského mora majú príjemné mierne stredomorské podnebie s veľkým počtom slnečných dní, leto sú horúce a suché a zimy sú mierne a mokré. Priemerné teploty v kontinentálnom interiéri sú január -2 až 0 ° C, s trochu nižšími teplotami v najvyšších nadmorských výškach; August približne 20° C, s približne 12° C v najvyšších nadmorských výškach. Priemerné teploty na pobreží Jadranského mora sú január -5 až 9° C, august -22 až 25° C. Teplota mora v zime je 12° C av lete približne 25° C.

Kultúra a história

Ak máte záujem o dni staroveku, mali by ste začať od rímskeho amfiteátra v Pule cez Zadar a jeho fórum - najväčšie vykopané fórum na východnom pobreží Jadranu - a potom do nádherného paláca cisára Diokleciána v Splite. Prechádzajte sa časom od predrománskeho kostola sv. Domníka v Zadare z 9. storočia až po románsky svet, ktorý je magickým pamiatkovým mestom Trogir alebo ostrovmi Krk a Rab. Postupujte po gotickom období v Záhrebe, Pazin, alebo napríklad v meste Ston na polostrove Pelješac. Objavte renesanciu v Osore na ostrove Cres, katedrále v Šibeniku, ostrovoch Hvar a Korčula a napokon jediný Dubrovník. Mestá Varaždin, Bjelovar a Vukovar žiaria s nádherným barokom, zatiaľ čo dedičstvo 19. storočia je v najlepšom prípade v Rijeke, Osijeku a samozrejme v centre Záhrebu.

Mena

Oficiálnou menou v Chorvátsku je kuna (1 kuna = 100 lipa). Cudzie meny si môžete vymieňať v bankách, zmenárňach, poštách a vo väčšine turistických informačných kancelárií, hotelov a kempingov. Kreditné karty (Mastercard, Visa, American Express a Diners) sú akceptované takmer vo všetkých hoteloch, prístavoch, reštauráciách, obchodoch a pokladničkách.

Pozývame vás objavovať krásy Chorvátska, jeho mierne podnebie, krištáľovo čisté vody, prekrásne pláže a nedotknutú prírodu v kombinácii s bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom, vynikajúcou kuchyňou a dobrými vínami, ale predovšetkým jeho teplými a priateľskými obyvateľmi.

Video prezentácia Chorvátsko

Zdroj informácií:

CHORVÁTSKÁ REPUBLIKA

Politický systém - Parlamentná demokracia
Úradný jazyk - chorvátsky
Počet obyvateľov - 4.429.078
Oblasť - 56.594 km2
Hlavné mesto - Záhreb
Dĺžka pobrežia - 5835 km
Počet ostrovov - 1185 (47 obývaných)
Najvyšší vrchol - Dinara (1831 m)
Mena - kuna (1kn = 100 lipa)
Chorvátska vlajka

Sledujte nás
Reklama